Daňový únik za více než 172 milionů. Skupina Čechů fiktivně obchodovala s vysokozdvižnými vozíky

Kriminalisté navrhli obžalovat sedm lidí z daňových úniků se škodou přesahující 172 milionů korun. Pět mužů a dvě ženy jsou podezřelí, že se podíleli na fiktivních obchodech s vysokozdvižnými vozíky. Využívali v nich podle policie renomované tuzemské korporace. Na policejním webu to v úterý uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Všechny obviněné osoby ve věku od 40 do 67 let jsou stíhány na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ uvedl mluvčí. Spisový materiál byl s návrhem na podání obžaloby ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby předán na Městské státní zastupitelství v Praze.

Největší únik dat v historii. Miliony dokumentů odkrývají, jak bohatí investují v daňových rájích

Číst článek

Hlavní organizátor vytvořil podle policie uzavřený řetězec obchodních společností, které od finančních úřadů zejména v Praze uplatňovaly odpočty daně z přidané hodnoty. Daňová trestná činnost spadá do období minimálně od roku 2012 do konce roku 2015.

Jako prostředníci mezi dodavatelem a přepravcem na jedné straně a zahraničním odběratelem na druhé vystupovaly v řetězci renomované tuzemské korporace, které ale s hlavním organizátorem nebyly propojeny.

Organizátor daňových úniků získal podle kriminalistů renomované firmy do svých obchodů proto, aby nevzbudil podezření finančních úřadů. „U obchodovaného fiktivního zboží se v případě renomovaných korporací jednalo o nestandardní komoditu, zcela vymykající se jejich dlouhodobě realizované ekonomické činnosti,“ uvedl Ibehej. Peníze i fiktivní zboží podle vyšetřovatelů proudily v opakujícím se koloběhu.

V případu s krycím názvem Balkán vydala finanční správa zajišťovací příkazy za zhruba 99 milionů korun, na bankovních účtech bylo zajištěno asi 37 milionů. Zabavena byla auta a obstaveny nemovitosti v majetku právnických osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme