Hřib, Pecková a Netolický se převlékli za čerty. Kvůli daňovému balíčku přivezli před sněmovnu uhlí

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) převlečení za čerty přivezli v sobotu před sněmovnu uhlí a brambory. Jako mikulášskou nadílku je od nich dostali poslanci za „rozpočtové peklo“, které podle nich dopadne na samosprávy v souvislosti s plánovanými změnami daní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlí a brambory přivezli před sněmovnu primátor Zdeněk Hřib (druhý zleva), středočeská hejtmanka Petra Pecková (uprostřed), pardubický hejtman Martin Netolický (druhý zprava) a dva starostové

Uhlí a brambory přivezli před sněmovnu primátor Zdeněk Hřib (druhý zleva), středočeská hejtmanka Petra Pecková (uprostřed), pardubický hejtman Martin Netolický (druhý zprava) a dva starostové | Foto: Soňa Remešová | Zdroj: ČTK

Zrušení superhrubé mzdy a další úpravy dopadnou podle nich nejen na státní kasu, ale budou znamenat i miliardové výpadky v rozpočtech krajů, kritizovali záměr.

Šéfka rozpočtové rady o daňovém balíčku: Cena je příliš vysoká na to, co změny přinesou ekonomice

Číst článek

„Nechá lidem dva tisíce, pět set korun v kapse, ale nepoteče pitná voda, protože nebude na opravy vodovodů,“ popsala s využitím časté argumentace ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) Pecková, jak může v praxi vypadat dopad plánovaných změn.

Středočeský kraj, který má přijít o dvě miliardy korun, podle ní kvůli tomu například nahradí hromadnou dopravu zdarma pro žáky slevou.

Provozní výdaje bude muset omezovat i hlavní město a Pardubický kraj. Na výpadky v hospodaření obcí do Prahy jako čerti přijeli i dva starostové.

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil před jednáním o takzvaném daňovém balíčku v Senátu výpadky, které mohou způsobit chystané daňové změny, nahradit samosprávám 20 miliardami korun ročně.

Kompenzace by měly dostat dva roky po sobě. Podle Netolického ale budou výpadky v příjmech krajů vyšší a způsobí nejen konec investic, ale také problémy s financování provozu měst a obcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme