Daňový balíček prošel do závěrečného schvalování. Nečas navrhuje ústupky

I přes vnitřní neshody uvnitř ODS poslala sněmovna do závěrečného schvalování sporný daňový balíček, se kterým vláda spojila svou další existenci. Straničtí rebelové dál odmítají zvyšovaní daní, o podobě návrhu chtějí ale ještě jednat. Konečné hlasovaní, které určí další osud kabinetu, se odehraje zřejmě příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Šestice nespokojených poslanců v čele s Petrem Tluchořem dál trvá na tom, že balíček jde proti programu ODS. Do sněmovny proto rebelové přišli s vlastním pozměňujícím návrhem, jak původní normu upravit.

„Nezvyšování daně z přidané hodnoty, nezavádění milionářské dávky, netrestání aktivních seniorů,“ uvádí hlavní body Tluchoř.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas jako kompromis navrhuje, že by se přechodně zvýšila jen dolní sazba DPH a milionářskou daň by bohatí platili pouze rok.

ODS se znovu neshodla na změně daní. Rebelové podají vlastní návrh

Číst článek

Vlastní návrhy, jak vládní balíček upravit má i opozice. Občanští demokraté teď mají zhruba týden na to,aby se dohodli, v jaké podobě budou pro balíček hlasovat.

„Až budeme mít stanovisko klubu, pak samozřejmě budeme jednat s koaličním partnerem,“ říká šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Veřejně se mluví i o tom, že skutečným důvodem vzbouřených poslanců ODS je hlavně vnitrostranický boj před blížícím se kongresem a snaha odstranit předsedu Petra Nečase. Mnozí také poukazují na to, že část rebelů je zapojena do kauzy elektronických zdravotních knížek IZIP.

Kalousek musí předělat rozpočet. Přepokládá, že ho podá už jako ministr v demisi

Číst článek

„Jsou to předkongresové hrátky, zejména ze strany této šestice, která si chce vybojovat nějakou pozici. Pokud kongres dopadne tak, jak já předpokládám – tedy že bude zvolen Petr Nečas a budeme pokračovat v této vládě – pak věřím tomu, že i stojedničková hlasování budeme nadále zvládat,“ míní poslanec Marek Benda.

Od ledna hrozí DPH 17,5 procenta a recese

Ekonom Pavel Mertlík připomněl, že současné sazby DPH platí na základě zákona, který je jen dočasný. Pokud nebude přijatý nový zákon o DPH, tak od prvního ledna bude platit jednotná sazba ve výši 17,5 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Pavel Mertlík a politolog Ladislav Mrklas v pořadu Stalo se dnes

„Sám rozpočet bude bez navržených změn výrazně restriktivní a pokud se pak kvůli zvýšení DPH ceny základních potravin výrazně zvýší, bude to mít velice restriktivní dopad na spotřebu domácností. Pokud by takováto situace nastala, znamenalo by to výrazné prohloubení recese v České republice,“ varoval Mertlík.

Pokles ekonomiky odhaduje v takovém případě Mertlík na 1 až 1,5 procentního bodu. Horší než recese je ale podle něj skutečnost, že ekonomika by byla už třetím rokem za sebou ve stagnaci.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme