Daňový únik 40 milionů. Policie obvinila Rittigova advokáta a jeho spolupracovníka

Obvinění z téměř 40milionového daňového úniku, o kterém minulý týden informovalo pražské vrchní státní zastupitelství i Radiožurnál, se podle tří zdrojů blízkých kauze týká velkého prodeje pozemků v Praze-Hodkovičkách. Kriminalisté stíhají advokáta Davida Michala z právní kanceláře MSB Legal a jeho spolupracovníka Ferdinand Überalla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát a svědek David Michal | Foto: Filip Jandourek

Jména potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Radiožurnál oba obviněné opakovaně oslovil, dosud ale nikdo z nich nereagoval. David Michal nebere telefon, neodpovídá na SMS ani na e-mail. Ferdinandu Überallovi redakce zaslala e-mail a nechala i vzkazy v Lékařském domě v Praze 7, kde působí.

Vrchní státní zastupitelství v Praze k případu pouze uvedlo, že policie kvůli krácení daní obvinila dvě osoby. „Jednání se měli obvinění dopustit tím, že nepodali daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob a tuto daň neuhradili.“

Policie obvinila dva lidi z krácení daně. Přes kyperskou společnost způsobili škodu 38 milionů

Číst článek

Obvinění: Daňový únik 38 milionů

„Dle nás mělo ke zdanitelnému plnění dojít. Tímto měli zkrátit daň o zhruba 38 milionů korun,“ uvedla šéfka pražského Vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. V tiskové zprávě žalobci dále uvedli, že daňovým subjektem měla být kyperská společnost.

Podle informací od tří zdrojů se v případu jednalo o prodej pozemků v Praze, který proběhl zhruba v polovině roku 2015. Předmětem prodeje byly údajně akcie takzvané evropské společnosti Randwick Trade, která pozemky v Praze-Hodkovičkách vlastnila.

Tato firma měla sídlo v Česku, jejím majitelem ale byla firma Varvedi z Kypru. Pozemky navíc ještě předtím ovládala další kyperská firma s názvem Certonia, zastupovaná také lidmi kolem kanceláře MSB Legal.

Policie staví obvinění podle informací Radiožurnálu na důkazech jednak z odposlechů, ale i dokumentů a výpovědí svědků.

Kvůli Homolce jsem neuplácel, je to fantasmagorie, tvrdí 'Rittigův' advokát Michal

Číst článek

Oba čelí stíhání i v jiných kauzách

David Michal i Ferdinand Überall čelí obvinění také v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku, a to kvůli podílu na praní špinavých peněz. David Michal už dříve veškerou vinu popřel.

Obviněn byl i v kauzách Oleo Chemical spolu s Ivem Rittigem, který byl klientem kanceláře MSB Legal, nebo úniku informací z BIS spolu s Janou Nečasovou, manželkou expremiéra Nečase. V obou případech byl ale zatím nepravomocně viny zproštěn. U soudu je také kauza poradenských služeb Nemocnice Na Homolce, kde Michal čelí společně s exšéfem nemocnice Vladimírem Dbalým obžalobě kvůli zakázce na právní poradenství.

Jana Klímová, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme