Daňový únik 40 milionů. Policie obvinila Rittigova advokáta a jeho spolupracovníka

Obvinění z téměř 40milionového daňového úniku, o kterém minulý týden informovalo pražské vrchní státní zastupitelství i Radiožurnál, se podle tří zdrojů blízkých kauze týká velkého prodeje pozemků v Praze-Hodkovičkách. Kriminalisté stíhají advokáta Davida Michala z právní kanceláře MSB Legal a jeho spolupracovníka Ferdinand Überalla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát David Michal | Foto: Filip Jandourek

Jména potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Radiožurnál oba obviněné opakovaně oslovil, dosud ale nikdo z nich nereagoval. David Michal nebere telefon, neodpovídá na SMS ani na e-mail. Ferdinandu Überallovi redakce zaslala e-mail a nechala i vzkazy v Lékařském domě v Praze 7, kde působí.

Vrchní státní zastupitelství v Praze k případu pouze uvedlo, že policie kvůli krácení daní obvinila dvě osoby. „Jednání se měli obvinění dopustit tím, že nepodali daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob a tuto daň neuhradili.“

Policie obvinila dva lidi z krácení daně. Přes kyperskou společnost způsobili škodu 38 milionů

Číst článek

Obvinění: Daňový únik 38 milionů

„Dle nás mělo ke zdanitelnému plnění dojít. Tímto měli zkrátit daň o zhruba 38 milionů korun,“ uvedla šéfka pražského Vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. V tiskové zprávě žalobci dále uvedli, že daňovým subjektem měla být kyperská společnost.

Podle informací od tří zdrojů se v případu jednalo o prodej pozemků v Praze, který proběhl zhruba v polovině roku 2015. Předmětem prodeje byly údajně akcie takzvané evropské společnosti Randwick Trade, která pozemky v Praze-Hodkovičkách vlastnila.

Tato firma měla sídlo v Česku, jejím majitelem ale byla firma Varvedi z Kypru. Pozemky navíc ještě předtím ovládala další kyperská firma s názvem Certonia, zastupovaná také lidmi kolem kanceláře MSB Legal.

Policie staví obvinění podle informací Radiožurnálu na důkazech jednak z odposlechů, ale i dokumentů a výpovědí svědků.

Kvůli Homolce jsem neuplácel, je to fantasmagorie, tvrdí 'Rittigův' advokát Michal

Číst článek

Oba čelí stíhání i v jiných kauzách

David Michal i Ferdinand Überall čelí obvinění také v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku, a to kvůli podílu na praní špinavých peněz. David Michal už dříve veškerou vinu popřel.

Obviněn byl i v kauzách Oleo Chemical spolu s Ivem Rittigem, který byl klientem kanceláře MSB Legal, nebo úniku informací z BIS spolu s Janou Nečasovou, manželkou expremiéra Nečase. V obou případech byl ale zatím nepravomocně viny zproštěn. U soudu je také kauza poradenských služeb Nemocnice Na Homolce, kde Michal čelí společně s exšéfem nemocnice Vladimírem Dbalým obžalobě kvůli zakázce na právní poradenství.

Jana Klímová, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme