Jeho pokus spálit korán vyvolal násilnosti. Další demonstraci Dánsko pravicovému politikovi zakázalo

Dánské úřady zakázaly demonstraci, kterou krajně pravicový politik Rasmus Paludan plánoval v úterý uspořádat v kodaňské čtvrti Nörrebro, kde žije velký počet přistěhovalců. Úřady tak rozhodly poté, co Paludanův nedělní pokus zapálit korán vyvolal v Nörrebro násilnosti.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská vlajka. | Foto: Fabian Bimmer | Zdroj: Reuters

Kodaňská policie nyní s Paludanovou stranou Stram Kurs (Tvrdý směr) jedná o alternativní lokalitě, uvedla dánská televize TV2.

Bylo by lepší, kdyby padli, řekl dánský ministr o občanech, kteří se připojili k Islámskému státu

Číst článek

„Sdělili jsme straně Stram Kurs, že v úterý nemůže demonstrovat na náměstí Blagards Plads ani v dalších čtyřech oblastech Kodaně, kde byly vyhlášeny přísně střežené zóny. Domníváme se, že demonstrace na těchto místech by mohly ohrozit veřejný pořádek. Zákaz platí do středečních 12:00 hodin,“ napsala policie dánské metropole.

Na tiskové konferenci policisté uvedli, že ve svém hodnocení situace brali na vědomí svobodu vyjadřování a shromažďování, která je zakotvena v dánské ústavě. Proto Rasmusi Paludanovi a straně Stram Kurs oznámili, že mají možnost vybrat si pro svou akci alternativní čas a lokalitu.

Tvrdý směr

Paludan se v neděli na demonstraci v kodaňské čtvrti Nörrebro pokusil zapálit korán, policie mu v tom ale zabránila. Chování ultrapravicového politika ale rozhořčilo množství lidí, kteří si poté vybíjeli vztek zapalováním aut a kontejnerů či útoky na policisty, na které házeli petardy, dlažební kostky a další předměty. Třiadvacet lidí policie zadržela.

Spojenectví nacionalistů. Salvini chce po eurovolbách vytvořit frakci s Alternativou pro Německo

Číst článek

Paludan svolal novou demonstraci na kodaňské předměstí na pondělí, policie ji podobně jako tu úterní zakázala. Paludanovi odpůrci ale vyšli ulic a začali zapalovat popelnice. K jejich rozehnání policisté použili slzný plyn.

Ke svým protestům si Paludan pravidelně vybírá místa, kde žije větší počet přistěhovalců. Politik založil stranu Stram Kurs (Tvrdý směr), se kterou se chce zúčastnit letošních parlamentních voleb. Paludan se vymezuje proti přistěhovalectví a označuje se za bojovníka za svobodu a naději Severu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme