Nerudová publikovala devět textů v predátorských časopisech. ‚Je to více než deset let,‘ vysvětluje

Jednička koaliční kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) do Evropského parlamentu Danuše Nerudová v letech 2009 až 2015 opakovaně publikovala v predátorských časopisech. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy, podle kterého šlo o devět textů. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Nerudová serveru řekla, že není ráda, že se její články objevily v časopisech s pochybnou hodnotou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátku Starostů do voleb do Evropského parlamentu povedou Jan Farský a Danuše Nerudová

Danuše Nerudová vede kandidátku STANu pro eurovolby | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nerudová tvrdí, že v časopisech přestala publikovat, když akademická sféra jejich problém definovala. Zveřejňování textů v časopisech označovaných za predátorské bylo jedním z důvodů, proč se minulý týden vzdal nominace na ministra pro vědu bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja (TOP 09).

Tuleja bude mít potíže s důvěrou vědců. Predátorské časopisy jsou etický problém, soudí sociolog

Číst článek

Predátorské časopisy zveřejňují články bez ohledu na jejich kvalitu, akademické prostředí zaplavují texty, které nesplňují základní náležitosti odborných materiálů. Nerudová podle Seznam Zpráv v zahraničních časopisech zařazených mezi predátorské publikovala devětkrát v letech 2009 až 2015, kdy byla na brněnské vysoké škole proděkankou a následně prorektorkou.

Tulejovi někteří akademici vyčítali vedle publikování v predátorských časopisech také nevalnou kvalitu odborných prací v oboru ekonomie. Ekonom Daniel Münich z Univerzity Karlovy v rozhovoru pro iROZHLAS.cz  pospal, jak takové časopisy fungují uvedl, i to, že ne vždy jde o zlý úmysl, ale může se jednat i o neznalost a omyl. 

Rozdíl proti Tulejovi

Ekonom Jaroslav Borovička z New York University serveru Seznam Zprávy řekl, že mezi vědeckou prací Nerudové a Tuleji je viditelný rozdíl. Tulejovu práci vidí jako „velký negativní exces“, u Nerudové hovoří spíše o průměru.

‚Dělal nekvalitní vědu.‘ Kandidát na ministra Tuleja čelí nařčení, že publikoval v predátorském časopise

Číst článek

Nerudová serveru Seznam Zprávy řekla, že publikování v predátorských časopisech lituje. „Samozřejmě z dnešního pohledu nejsem ráda, že některé mé články vyšly v časopisech, které mají pochybnou hodnotu,“ uvedla. Od doby, kdy se problematika začala v akademické sféře řešit a akademická obec definovala znaky a seznamy takových časopisů, už v nich nepublikovala, doplnila Nerudová.

Celkem Nerudová jako autorka či spoluautorka publikovala od roku 2002 do současnosti 260 textů vědeckého charakteru, uvedly Seznam Zprávy. Do časopisů zařazených na tzv. Beallův seznam tzv. potenciálně predátorských časopisů přispěla devětkrát, v šesti případech šlo o časopis Business Review dále šlo o Journal of American Business Review a American Academy of Business Review. „Zda se za publikování platilo, si nevzpomínám, je to více než deset let,“ uvedla Nerudová.

Za zásadní bývalá prezidentská kandidátka označila, že od roku 2015 v problematických časopisech nepublikovala a například údaje citační databáze Web of Science ukazují na výrazný posun v kvalitě její vědecké práce. Nerudová své pochybení připisuje také dřívějšímu hodnocení vědy přezdívanému „kafemlýnek“. „Hodnotil pouze kvantitu, nikoliv kvalitu publikací. S tím souvisel i dynamický rozvoj predátorských časopisů, které na systému parazitovaly,“ řekla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme