Dar od manželky či obchodního partnera. Strany a hnutí našly kličku, jak vyřešit limit pro sponzory

Měl to být nástroj, jak pročistit financování politických stran a hnutí. Ty však našly způsob, jak se s třímilionovým limitem pro dary od sponzorů vypořádat. Nejde přitom o nic složitého. Stačí, když se finanční příspěvky rozmělní mezi rodinné příslušníky či blízké spolupracovníky, jak zjistil server iROZHLAS.cz a Radiožurnál. To je případ Realistů nebo podporovatele Starostů a nezávislých, podnikatele Dalibora Dědka.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Dalibor Dědek a volební lídr STAN Jan Farský

Podnikatel Dalibor Dědek a volební lídr STAN Jan Farský | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když podnikatel a zakládající člen Realistů Antonín Fryč v červenci dosáhl třímilionového stropu pro sponzorské dary, otěže převzala jeho manželka. O měsíc později tak od Lenky Fryčové na transparentním účtu Realistů přibylo půl milionu korun.

Už jen s transparentním účtem. Kandidátům na prezidenta hrozí za neprůhledné finance pokuta

Číst článek

Podle Fryče, který vlastní stavební firmu Warex a je lídrem Realistů ve Středočeském kraji, přispěla jeho manželka straně na sněmovní volby z vlastní iniciativy. „Manželka podporuje Realisty, je dokonce jejich volebním koordinátorem za Středočeský kraj. Takže se rozhodla, že Realisty podpoří také,“ popsal.

Přípěvek pak zaplatila podle Fryče z vlastních zdrojů. „Máme rozdělený majetek, se kterým si každý sám hospodaří. Má zájem na tom, abychom uspěli,“ doplnil.

Fryčovi museli Realisté peníze dokonce i vracet. Zákonný limit totiž přesáhl o 700 tisíc korun. „Ani jsem nevěděl, že jsem limit přelezl. Upozornila mě na to účetní, která peníze vracela,“ popsal. 

Podnikatel a lídr Realistů pro Středočeský kraj Antonín Fryč | Zdroj: Realisté

Dědek požádal o dar svého exspolečníka

Na zákonný limit narazil také podnikatel Dalibor Dědek. Ten chtěl původně podle svých slov Starostům a nezávislým přispět na volby alespoň 10 milionů korun. Od letoška platná legislativa mu to však neumožnila. Hnutí, za které chtěl původně i kandidovat, tak daroval alespoň maximální možnou částku, tedy tři miliony korun.

Omezení vyřešil Dědek tak, že o příspěvek pro starosty požádal bývalého obchodního partnera Jiřího Melouna, který stojí v čele společnosti Jablocom. Ten neváhal a minulý týden hnutí daroval hned tři miliony korun, jak vyplývá z transparentního účtu hnutí.

Oprava: Meloun není Dědkův manažer

Server iROZHLAS.cz v původní verzi textu uvedl, že Jiří Meloun je manažerem dceřinné společnosti Jablocom podnikatele a podporovatele STAN Dalibora Dědka. Ve skutečnosti však byl Meloun s Dědkovým Jablotron Group ve firmě společníkem. V polovině července se Jablotron v Jablocomu zbavil svého podílu a Meloun se stal stoprocentním vlastníkem. Čtenářům i dotčeným podnikatelům se omlouváme.

„Požádal jsem pana Melouna, jestli by nezvážil, že by ze svých peněz přispěl. A pan Meloun vzal svoje úspory a ty poslal,“ řekl Dědek.

To serveru iROZHLAS.cz potvrdil i sám Meloun: „Je pravda, že tři miliony korun je hodně peněz, ale jsou to moje úspory, peníze, které jsem si vydělal a řádně zdanil.“

„Dal jsem mu (Dědkovi – pozn. red.) za pravdu v tom, že pokud má STAN v předvolební kampani čelit molochům s řádově vyšším rozpočtem, tak to prostě bez peněz nepůjde,“ pokračoval. Ačkoli však Meloun podle svých slov hnutí fandí, angažovat se v něm prý neplánuje.

O oslovení dalších svých spolupracovníků Dědek zatím údajně neuvažuje. „Nemám kolem sebe příliš lidí, kteří by mohli jen tak šáhnout na účet a dát tři miliony korun. Pan Meloun je světlá výjimka,“ doplnil.

Jednoduchá klička

Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který na stranické finance od letoška dohlíží, se rozmělňováním darů mezi rodinu či blízké spolupracovníky žádné předpisy neporušují. Podle platné legislativy může být sponzorem kdokoli – ať už jde o jedince, nebo firmu, dodržet musí pouze limit tři miliony korun.

Sponzorské dary

Limit tři miliony korun, které si strany a hnutí mohou vzít ročně od jednoho dárce, platí od letošního roku. Jde o jednu z novinek, které mají zprůhlednit financování stran i jejich předvolebních kampaní. V případě prezidentské kampaně přitom žádné omezení neplatí.

V zákoně o politických stranách se přímo píše, že "strany a hnutí nesmějí přijmout dar nebo jiné bezúplatné plnění, pokud by součet takových darů přijatých od jedné a téže osoby přesáhl v jednom kalendářním roce částku tři miliony korun."

Pokud ale lze zákonné limity tak jednoduše vyřešit, nabízí se otázka: byl strop pro dárce vůbec potřeba?

„Smyslem je znesnadnit finančně silným hráčům ovlivnit nepřiměřeně volební kampaň. Argumentuje se obvykle tím, pokud při hlasování mají všichni voliči jeden hlas, nemají být radikálně odlišné možnosti politiku ovlivnit i ve finančním smyslu,“ uvedl politolog a člen dohledového úřadu Jan Outlý.

Jako příklad uvádí situaci ve Spojených státech. „Tam je omezení daru vnímáno i jako známka schopnosti kandidátů získat si širokou podporu mezi voliči - aby mohli vést kampaň, musejí získat velké množství peněz od mnoha drobných dárců,“ pokračoval Outlý.

Kontrola je na finančním úřadě

Z pohledu zákona o politických stranách je přitom podle kontrolora v pořádku i to, když dárce, který svůj limit už vyčerpal, daruje peníze za tím účelem, aby je pak dotyčný svým jménem věnoval straně nebo hnutí. „Je pak věcí finanční správy posoudit, zda při takové transakci byly dodrženy daňové předpisy,“ doplnil Outlý.

Dary a politické strany

Veškeré dary musí strany a hnutí promítnout ve svém účetnictví a jejich přehled zveřejnit pod hrozbou sankce nepozději tři dny před volbami. Daní je pak podle mluvčí středočeského finančního úřad Jiřiny Plášilové pouze v případě, že se strana dostane do zisku, a to 19% sazbou. V případě bezúplatných příjmů mohou požádat také o osvobození od daně.

Z přijatých darů se od roku 2014 platí daň z příjmu ve výši 15 procent. Pokud jde o přímého příbuzného, dary se ale nedaní. Sám dárce pak svůj dar může uvést v daňovém přiznání, pokud si o něj chce snížit daňový základ.

A na to se mohou finanční úřady zaměřit. „Dary jsou prověřovány především v souvislosti s kontrolou oprávněnosti uplatnění nezdanitelné části daně nebo v souvislosti s dožádáním jiného správce daně,“ uvedla mluvčí finančního úřadu pro Středočeský kraj Jiřina Plášilová.

Pokud by finanční úředníci chtěli dárce zkontrolovat na základě zákona o prokazování původu majetku, musely by být podle mluvčí Plášilové ve hře „důvodné pochybnosti a rozdíl mezi deklarovanými příjmy a skutečným příjmem“ přesáhnout pět milionů korun.

Kristýna Guryčová, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme