Dárce krve nakazil tři pacienty žloutenkou typu C. Hrozí mu až roční vězení

Vůbec poprvé nejspíš půjde před soud dárce krve. Mladý muž, který loni na podzim daroval krevní plazmu, se krátce předtím nakazil žloutenkou typu C. Nemoc neobjevily ani diagnostické testy na transfuzní stanici. Následným nakažením tří pacientů se zabývá policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto)

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto) | Foto: tOrange.us, CC BY 4.0

„Pacient k nám přišel pro zežloutnutí sklér a kůže a takové nespecifické příznaky jako nevolnost a mírné bolesti břicha,“ popsal případ lékař infekčního oddělení Fakultní nemocnice Motol Grigorij Mesežnikov.

Testy odhalily, že muž trpí infekční žloutenku typu C. Lékařům po čase přiznal, že je pravidelným dárcem krve, což okamžitě oznámili na transfuziologickém oddělení.

Ukázalo se, že muž naposledy daroval plazmu krátce poté, co se nakazil. Ta se dostala ke třem pacientům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie řeší případ dárce krve, který tři pacienty nakazil žloutenkou typu C. Proč testy nemoc neobjevily, zjistila Iveta Vávrová

„Fakultní nemocnice Motol nemá vlastní transfuzní stanici, takže všechny transfuzní přípravky musíme kupovat, tudíž jsme ty inkriminované aplikovali třem našim pacientům. Nakazili se žloutenkou typu C,“ potvrdila za motolskou nemocnici Ludmila Šimáčková.

Testy nemoc neodhalily kvůli tomu, že muž přišel v době takzvaného diagnostického okna, tedy krátce po nákaze, kdy tělo vytváří jen málo protilátek. Běžné testy v takovém případě nejsou dostatečně citlivé. Právě u žloutenky toto období navíc může trvat až šest měsíců.

Z tohoto důvodu dárce podepisuje obsáhlý dotazník. V něm lékaři zjišťují i to, jaký má životní styl. „S dárcem probírají dotazník, ze kterého ho dokonce zkouší, aby měli jistotu, že ho opravdu četl a rozuměl otázkám,“ popsal mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

„Ptáme se ho na to, jestli nenavštívil nějakou exotickou zemi, neměl nechráněný pohlavní styk, není uživatel drog. Jestli nedávno neměl nějaké tetování, piercing, nebyl u zubaře. To jsou všechno věci, které dárce dočasně vylučují,“ vysvětil.

Podezření z užívání drog

Žloutenka typu C se přenáší krví a v drtivé většině případů jde o injekční uživatele drog, upozornil Grigorij Mesežnikov, který zároveň pracuje v centru pro drogově závislé.

„Tenhle pacient, i když se jevil klinicky, že má několik vpichů v obou kubitách, to znamená v loketních jamkách na horních končetinách, tak celou hospitalizaci, kterou tady strávil, tedy jeden týden, zarytě odmítal jakékoli užívání drog. Přiznával, že před několika lety, řádově deseti, užíval pervitin intravenózně, do žíly. Deset let je ale prý čistý,“ popsal.

Lékaři navíc podle Filipa Brože dlouholetého dárce nepodezírali.

„Chodil k nám opakovaně, většinou dokonce bezplatně. Neměli jsme tedy žádné podezření. Působil velmi důstojně. Jelikož s ním byl opakovaně vyplněn dotazník a vždy z něj vyšel dobře, ani jsme nezpozorovali žádné známky jiného chování nebo že by měl na rukou nějaké vpichy,“ řekl.

Trestní oznámení

Obě nemocnice podaly na nakaženého dárce krve trestní oznámení. Jeho vyjádření ale Český rozhlas nemá, protože zdravotnická zařízení odmítla poskytnout jeho jméno. Případ se nejspíš dostane k soudu.

„V této souvislosti v průběhu února letošního roku obvinili 37letého muže z trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. S ohledem na probíhající vyšetřování ale nebudeme podávat jakékoli bližší informace,“ potvrdila mluvčí pražských kriminalistů Iveta Martínková.

Dárci krve za nezodpovědný přístup a nakažení tří pacientů hrozí až roční vězení.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme