Některé nemocnice se potýkají s akutním nedostatkem krve. Dárce shání Karviná i pražská VFN

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice má kritický nedostatek krve. Podle tiskové mluvčí Marie Heřmánkové aktuálně shání dárce s jakoukoliv krevní skupinou – hlavně pak lidi se skupinou A a 0. Krev chybí také v Nemocnici v Karviné-Ráji. Kvůli koronaviru se v některých zařízeních loni významně snížil počet odběrů.

Praha / Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Karviné i v pražské Všeobecné fakultní nemocnici přijímají dárce krve. ilustrační foto | Foto: Martina Pouchlá | Zdroj: Český rozhlas

„Obecně platí, že ten člověk nesmí být například po tetování a nesmí zrovna přicestovat z určitých zemí,“ okomentovala pravidla dárcovství pro Radiožurnál mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice.

„Musí mít také například určitou váhu. Všechny detailní podmínky toho, kdo může a nemůže darovat, naleznete na našich webových stránkách Fakultního transfuzního centra,“ doplnila.

Odběrová místa na Karlově náměstí a Zbraslavi fungují každý všední den, prvodárci pak mohou přijít denně vyjma pátku a víkendu.

Pražské nemocnice žádají lidi vyléčené z covidu, aby darovali krevní plazmu. Chybí jim pro nemocné

Číst článek

Krev shánějí také v nemocnici v Karviné-Ráji. Největší nedostatek je v rámci skupiny 0 negativní, chybí ale i A pozitivní nebo A negativní. Na odběry do Krevního centra Karviná mohou zájemci přijít každý všední den během dopoledne.

Podle lékařů můžou být dárci i lidé, kteří absolvovali očkování proti covidu-19. V případě vakcíny od Pfizeru a BioNTechu nebo Moderny ale musí od každé dávky uplynout alespoň týden. Od očkování vakcínou od AstraZenecy nebo Johnson & Johnson je pak mezi očkováním a dárcovstvím nutné rozmezí dvaceti osmi dnů.

Kvůli pandemii koronaviru v některých nemocnicích počet odběrů významně klesl. Například Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc loni kvůli pandemii koronaviru provedlo zhruba o 1500 odběrů krve méně než v roce 2019. Celkový počet odběrů tak podle ČTK klesl z předloňských 27 494 na 25 968.

zum, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme