Vánoční dárky jinak: neziskové organizace nabízejí poukazy na veselé kozy nebo kuřata do Afriky

Tisíce litrů pitné vody do africké vesnice, dvacet kuřat, která jsou základem obživy pro celou rodinu v Kambodži nebo třeba noc v teple tomu, kdo ji jindy tráví na ulici v některém českém městě. I to jsou dárky, kterými lidé můžou prostřednictvím neziskových organizací udělat o Vánocích někomu radost a zároveň taky dobrý skutek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neziskové organizace nabízejí místo materiálních dárků poukazy | Foto: Kira auf der Heide | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Speciální výživa pro hladovějící děti nebo třeba pumpa na čistou vodu. I to můžou darovat zájemci, kteří se zapojí do projektu Skutečný dárek neziskové organizace Člověk v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak obdarovat na Vánoce své blízké originálně? Dozvíte se to v naší reportáži

„Můžete si pořídit třeba veselou kozu, kterou my poté dáme potřebné rodině v Africe. V nabídce je i doučování dětí v Česku. Nejpopulárnější jsou právě veselé kozy nebo kuřata,“ říká koordinátor projektu Tomáš Vyhnálek.

Nejlevněji - za 150 korun - lidé pořídí školní pomůcky pro děti v Africe nebo obyčejnou rybu, nejvíc - celkem sedm a půl tisíce - stojí kráva nebo oslík s povozem. Po nákupu v eshopu dostanou lidé osvědčení o tom, že Člověk v tísni třeba právě kozu etiopské rodině opravdu pořídí. Samotný certifikát můžou pak lidé dát svým blízkým pod stromeček.

Nemateriální vánoce

„Přijde mi to jako dobré řešení, kteří se letos rozhodli nemít tak materiální Vánoce. Myslím si, že do budoucna bude přispívat víc a víc lidí,“ vysvětluje studentka Tereza, která sama jeden takový dárek letos věnuje.

Češi si letos půjčují na vánoční dárky méně. Přesto se někteří zadluží jedním kliknutím, varují experti

Číst článek

Za sto korun pak můžou lidé koupit nocleh pod střechou pro ty, kteří nemůžou trávit zimu a Vánoce v teple domova. Nocleženku nabízí Armáda spásy. „Člověk bez domova díky tomuto poukazu dostane noc v teple, teplou polévku, může se osprchovat a popovídat si se sociálním pracovníkem,“ pokračuje mluvčí projektu Lenka Kořínková.

A pokud si myslíte, že by pod stromečkem neměly chybět ponožky, můžete podpořit babičky, které spojuje láska k pletení a taky obecně prospěšná společnost Elpida, která pomáhá seniorům. Vydělané peníze pak Elpida použije na aktivity ve svém kulturně vzdělávacím centru. Ponožky z recyklované vlny plete po celém Česku přes 200 seniorek. „Babičky z tohoto materiálu upletou hřejivé ponožky. Každá z nich je jiná a má svůj vlastní styl, takže každý pár těchto ponožek je originál,“ upřesňuje koordinátorka Andrea Eržiaková.

Důležité je ověření stránek

Neziskové organizace upozorňují na to, aby lidé ověřovali, komu budou chtít přispět. Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni doporučuje pečlivě pročíst webové stránky. „Je potřeba najít historii, kdy ty stránky vznikly, jestli to není třeba jenom měsíc staré. Na našem webu je více než sto mini příběhů, čímž se snažíme zprostředkovat dárcům pocit z toho dávání,“ říká.

Podle Vyhnálka si tak může každý člověk najít tu svou organizaci, přes kterou nejen o Vánocích přispěje potřebným. Lidé se můžou zapojit i do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata nebo přes projekt Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu pomoct dětem a dospělým se zrakovým postižením.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme