Darovat krev s ČRo lze v šesti městech. Nechoďte nalačno, radí lékařka

Už po 66. mohou dnes zájemci darovat krev s Českým rozhlasem. Akce, která se koná v šesti městech po celé republice, pomáhá především získávat nové dárce, k odběrům ale mohou přijít i ti pravidelní. V Praze bude pro dárce otevřena transfuzní stanice ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí od 8 do 12 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

Darovat krev může každý zdravý člověk od 18 do 65 let, vysvětluje primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková:

„Čímž se myslí, že se neléčí dlouhodobě s nějakou vážnou nemocí, není krátkou dobu po operaci, nemá projevy alergie, není třeba krátce po vytržení zubu. A samozřejmě by měl přijít lehce najedený, určitě ne nalačno. Důležité je také hodně se napít, ideálně napít se chladnější minerálky před tím odběrem. A najíst se, to znamená něco lehkého, ne žádné paštiky, tučné sýry, uzeniny – určitě ne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Pavla Dluhoschová informuje o dalším ročníku akce Daruj krev s Českým rozhlasem

Krev je skutečně životodárnou tekutinou, vrací zdraví a zachraňuje život. Podle doktorky Lucie Baumrukové z pražské všeobecné fakultní nemocnice se z ní připravuje několik transfuzních přípravků.

„Jednak jsou to erytrocyty, takzvaně červené krvinky, které se používají u pacientů, kteří mají nízkou hladinu červeného krevního barviva, ať už je to vlivem ztráty krve, například po úraze, po operaci, ale i u pacientů chronických. Jsou to pacienti s chorobami krve, můžou to být leukémie nebo různá opravdu chronická onemocnění, kdy jsou pacienti závislí na opakovaných dodávkách červených krvinek,“ říká.

Darovat krev s Českým rozhlasem je možné dnes od 6 do 12 hodin rovněž v transfuzních stanicích v Olomouci, Přerově, Šumperku a Bruntálu a také v Hradci Králové, kde ovšem akce začne o hodinu později.

V olomoucké stanici narazí dárci mezi osmou a devátou hodinou i na tamního patrona, trenéra fotbalové Sigmy Petra Uličného.

„Ta akce je výborná, protože mnoho lidí potřebuje krev a strašně moc lidí je zdravých a ti by právě měli pomoct těmhle nemocným. Co se týká mé osoby, tak já patřím mezi ty trošinku nemocné, mám problémy trošinku se srdcem, takže chodím pravidelně na vyšetření krve. Ale určitě přijdu 14. března v 8 hodin do nemocnice, přijdu podpořit tuhle akci, protože znovu říkám – je to velice důležité pro nemocné lidi, takže podporuji to stoprocentně,“ potvrzuje.

Dárci by si k odběrům neměli zapomenout přinést průkaz totožnosti a doklad o zdravotním pojištění.

Pavla Dluhoschová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme