Jak chápat covidové statistiky během Vánoc? Poměr nakažených je nepřesný, statistici chystají úpravu

Co stojí za rekordním nárůstem podílu pozitivních PCR testů vůči všem provedeným? Odpověď lze najít v interpretaci dat. Některé výpočty statistik o epidemii nepočítají s antigenním testováním, například poměr pozitivních testů je tak vychýlený oproti realitě. Roli hraje i menší počet otestovaných během Vánoc. „Celá metodika bude muset projít změnou,“ potvrdil serveru iROZHLAS.cz Martin Komenda z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Tento článek je více než rok starý.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Antigenní testování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud má člověk pozitivní antigenní test, například při návštěvě domova pro seniory, čeká ho ještě ověření pomocí přesnějšího PCR testu. Ten velmi pravděpodobně vyjde také jako pozitivní. Státní zdravotní ústav uvádí spolehlivost antigenního testu mezi 81 až 98 procenty.

Na Vánoce ze statistiky ministerstva zdravotnictví vyplynulo, že poměr pozitivních PCR testů vůči všem provedeným byl nejvyšší od začátku epidemie, dosáhl 37,8 procenta. 

Toto vysoké číslo lze ale zdůvodnit tím, že do statistiky PCR testů se započítávají i pozitivní antigenní testy, v případě negativních antigenních testů se to ale neděje. Ve výsledku je tak udávaný poměr pozitivních testů vyšší než ve skutečnosti.

Rozdíly v číslech jsou dobře viditelné i v oficiální komunikaci ministerstva zdravotnictví: zatímco graf na webu resortu udává pozitivitu testů 21. prosince jako 27 procent, prezentace z 22. prosince na straně 11 mluví ve stejný den při započtení antigenních testů asi o 17 procentech.

Graf pozitivity testů na covid-19 na webu https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 | Zdroj: Public domain

Pozitivita testů na covid-19 po započtení antigenních testů, prezentace MZ z 22. 12. 2020. | Zdroj: Public domain

„Celá metodika bude muset projít změnou, protože se de facto změnila strategie testování začleněním antigenních testů,“ uvedl Komenda z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Že ke změně metodiky dojde, avizovalo už v půlce prosince i ministerstvo zdravotnictví s odkazem na nové doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a pro Radiožurnál to uvedl i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podle něj se na denním nárůstu nových případů podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Jak také Dušek dodal, během Vánoc se méně testovalo, nejde tak o jediné zkreslení.

„Vzhledem k tomu, že během Vánoc došlo k poklesu počtu testů, tak logicky v tom hodnocení dynamiky šíření nákazy klesne i reprodukční číslo, které počítá relativní změnu za dvě časová období. Jsem si jistý, že po víkendu dojde k nárůstu počtu testů a zřejmě i záchytů,“ vysvětlil Dušek pro Radiožurnál.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme