Praha jako první zveřejnila podrobná data o epidemii, nejvíc v přepočtu na obyvatele hlásí Praha 3 a Praha 2

Hlavní město zveřejnilo čísla, která dává obcím Ústav zdravotnických informací a statistiky. Informace v jiných obcích zatím dostupné nejsou a ministerstvo zdravotnictví odmítá vysvětlit, proč čísla tají. Ani Praha ale nezveřejnila všechny informace, jež od zdravotnických statistiků dostává, například čísla o počtu nakažených ve školách anebo zdravotnických zařízeních.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské statistiky o covid-19 | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Koncem srpna podepsali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a šéf Svazu města o obcí ČR František Lukl (nestraník) memorandum o předávání informací.

Nedostatek informací i nedůvěra ve stát. Starostové zhodnotili fungování Česka během pandemie

Číst článek

Šlo o reakci na kritiku starostů, že mají o probíhající epidemii nedostatečné informace a například neví, kolik se v jejich obci nakazilo lidí.

Během tiskové konference pak několikrát zaznělo, že ačkoliv informace předávané starostům neobsahují žádné citlivé nebo osobní údaje, dostanou se k nim prostřednictvím zabezpečeného portálu jen pověření pracovníci obce, nikoli veřejnost.

„Někteří občané nemají v tuto chvíli ani chuť tato data sdílet, protože jsou jimi přesyceni, proto budou pouze pro naši potřebu,“ zdůvodnil to tehdy Lukl.

Server iROZHLAS.cz se obratem dotázal ministerstva zdravotnictví, proč se k číslům veřejnost nedostane, ale ani po více než dvou týdnech a řadě urgencí resort tuto otázku nezodpověděl.

Nevyřídil ani žádost podanou podle informačního zákona, a to navzdory lhůtě, která uplynula minulý čtvrtek. Žádostí se pak úplně odmítl zabývat Ústav zdravotnických informací a statistiky s tím, že rozhodnout musí ministerstvo.

Kde je nejprudší nárůst?

Hlavní město Praha se ale nyní rozhodlo čísla poskytnutá zdravotnickými statistiky veřejnosti alespoň částečně zpřístupnit.

V rámci městské datové platformy Golemio vznikla stránka, která ukazuje počty nakažených, hospitalizovaných a aktuálně nemocných v jednotlivých městských částech i v celé metropoli.

V přepočtu na obyvatele je tak nejvíc aktivních případů v Praze 3 a 2, v absolutních číslech je nárůst nejprudší v Praze 4, 6 a 10.

Ani hlavní město ale nezveřejňuje všechny informace, které od zdravotnických statistiků dostává, například tedy čísla o počtu nakažených osob ve školách anebo zdravotnických zařízeních.

Online informační tabule pro Prahu, větší verzi naleznete zde:

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme