Smetanova Litomyšl, Mariánské Lázně Jaromíra Soukupa. Mapa Česka ukazuje nejhledanější rodáky

Nejslavnějším pražským rodákem je Karel IV., brněnským zase Bohumil Hrabal. Tedy aspoň měřeno počtem zobrazení článků o osobnostech na české Wikipedii. Nejhledanější rodáky českých měst a vesnic zobrazuje interaktivní mapa, kterou připravili datoví novináři serveru iROZHLAS.cz.

Brno

Vyberte osobnost.

Mezi nejhledanější rodáky patří historické osobnosti i žijící lidé. Celostátním rekordmanem je středověký král Karel IV. Jeho článek si otevřely přes dva miliony lidí. Více než milion přečtení mají další dva krajští „vítězové“ - Tomáš Garrigue Masaryk, který se narodil v jihomoravském Hodoníně, a Miloš Zeman ze středočeského Kolína.

Spolu s nimi se na mapě objevují zpěváci jako Karel Gott, sportovci jako Martina Sábliková, ale také vlastník a moderátor TV Barrandov Jaromír Soukup, nejhledanější rodák Karlovarského kraje. Z řady menších obcí se nejvíce proslavily postavy z minulosti, například prvorepublikový lidovecký politik Mořic Hruban z Brodku u Prostějova nebo Jan Jiří Grasel, loupežník a vrah z Nových Syrovic na Vysočině, jehož jméno dalo vzniknout nadávce „grázl“.

Nejhledanější pražští rodáci

1.Karel IV.
2.Václav Havel
3.Lída Baarová
4.Milada Horáková
5.Jan Palach

V Praze, kde se významní rodáci koncentrují, Karla IV. následují Václav Havel a Lída Baarová. Poslední z trojice porevolučních prezidentů, Václav Klaus, je v pražském žebříčku až jedenáctý, následovaný svým synem Václavem Klausem mladším. Brněnskou jedničku Bohumila Hrabala následuje Libuše Šafránková a Milan Kundera, Jaromíra Nohavicu v Ostravě jeho hudební kolegové Hana Zagorová a Richard Krajčo.

Mapa je inspirovaná podobným projektem amerického serveru The Pudding. Vychází z dat z období mezi červnem 2015 a červnem 2019, která poskytuje česká Wikipedie. U každé obce, která má na Wikipedii uvedené osobnosti v ní narozené, zobrazuje rodáka, jehož záznam má na Wikipedii nejvíce přečtení. Obcí s rodáky, kteří jsou na Wikipedii uvedení, je celkem 1749, tedy asi čtvrtina ze všech českých měst a vesnic.

Datový tým serveru iROZHLAS.cz se tématu rodáků věnoval už v dříve. V interaktivní mapě ukázal, kde lidé nejčastěji žijí ve své rodné obci a kde svůj domov opouštějí. Rodáci tvoří v průměru polovinu obyvatel všech obcí, velký vliv má přitom cena a kvalita bydlení.

Michal Zlatkovský a Jan Cibulka