Smetanova Litomyšl, Mariánské Lázně Jaromíra Soukupa. Mapa Česka ukazuje nejhledanější rodáky

Nejslavnějším pražským rodákem je Karel IV., brněnským zase Bohumil Hrabal. Tedy aspoň měřeno počtem zobrazení článků o osobnostech na české Wikipedii. Nejhledanější rodáky českých měst a vesnic zobrazuje interaktivní mapa, kterou připravili datoví novináři serveru iROZHLAS.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyberte osobnost.

Mezi nejhledanější rodáky patří historické osobnosti i žijící lidé. Celostátním rekordmanem je středověký král Karel IV. Jeho článek si otevřely přes dva miliony lidí. Více než milion přečtení mají další dva krajští „vítězové“ - Tomáš Garrigue Masaryk, který se narodil v jihomoravském Hodoníně, a Miloš Zeman ze středočeského Kolína.

Spolu s nimi se na mapě objevují zpěváci jako Karel Gott, sportovci jako Martina Sábliková, ale také vlastník a moderátor TV Barrandov Jaromír Soukup, nejhledanější rodák Karlovarského kraje. Z řady menších obcí se nejvíce proslavily postavy z minulosti, například prvorepublikový lidovecký politik Mořic Hruban z Brodku u Prostějova nebo Jan Jiří Grasel, loupežník a vrah z Nových Syrovic na Vysočině, jehož jméno dalo vzniknout nadávce „grázl“.

Nejhledanější pražští rodáci

1.Karel IV.
2.Václav Havel
3.Lída Baarová
4.Milada Horáková
5.Jan Palach

V Praze, kde se významní rodáci koncentrují, Karla IV. následují Václav Havel a Lída Baarová. Poslední z trojice porevolučních prezidentů, Václav Klaus, je v pražském žebříčku až jedenáctý, následovaný svým synem Václavem Klausem mladším. Brněnskou jedničku Bohumila Hrabala následuje Libuše Šafránková a Milan Kundera, Jaromíra Nohavicu v Ostravě jeho hudební kolegové Hana Zagorová a Richard Krajčo.

Mapa je inspirovaná podobným projektem amerického serveru The Pudding. Vychází z dat z období mezi červnem 2015 a červnem 2019, která poskytuje česká Wikipedie. U každé obce, která má na Wikipedii uvedené osobnosti v ní narozené, zobrazuje rodáka, jehož záznam má na Wikipedii nejvíce přečtení. Obcí s rodáky, kteří jsou na Wikipedii uvedení, je celkem 1749, tedy asi čtvrtina ze všech českých měst a vesnic.

Datový tým serveru iROZHLAS.cz se tématu rodáků věnoval už v dříve. V interaktivní mapě ukázal, kde lidé nejčastěji žijí ve své rodné obci a kde svůj domov opouštějí. Rodáci tvoří v průměru polovinu obyvatel všech obcí, velký vliv má přitom cena a kvalita bydlení.

Michal Zlatkovský a Jan Cibulka