Jak dobře jste odhadli Čechy? V kvízu iROZHLAS.cz byli čtenáři pesimističtí

Deset dnů od spuštení kvízu, ve kterém mohli čtenáři serveru iROZHLAS.cz srovnat své odhady o Češích se skutečnými statistikami, se sešlo na 41 tisíc jednotlivých odpovědí. V čem se čtenáři mýlili nejvíce a u jakých témat byli nejpřesnější?

Praha

Foto: Pixabay (CC0 Public Domain)

V kvízu s osmi otázkami čtenáři tipovali statistiky o sociálních dávkách, míru rizikové konzumace alkoholu nebo životní spokojenost - vždy na procentuální škále od nuly do sta. V průměru se čtenářské odpovědi od reality lišily o 14,5 procentních bodů.

Vůbec největší rozdíl mezi očekávaným a reálným výsledkem se objevil u otázky na využívání mobilního internetu. Čtenáři tipovali, že připojení v mobilu používá 68 procent populace. Podle čísel Českého statistického úřadu aktuálních k roku 2016 je to ale pouhých 41 procent. V datech se tak ukazuje technologická nerovnost, kterou se zabývají i odborníci a které se říká digitální propast.

Výrazně odlišný od skutečnosti byl také průměrný tip na to, jaký podíl českého státního rozpočtu se vydává na podporu v nezaměstnanosti a pomoc v hmotné nouzi. Zatímco nejčastější odpovědí bylo 20 procent, reálně šlo v loňském roce o 1,43 % rozpočtu, tedy 17,5 miliardy korun. Do dávkového systému ministerstva práce a sociálních věcí ovšem spadají i další výdaje - loni mimo jiné 26 miliard korun dávek nemocenského pojištění a 389 miliard důchdů. Sociální dávky celkově tvoří zhruba 40 procent výdajů státu.

Nejblíže byli čtenáři naopak u otázky na umělá přerušení těhotenství. V průměru tipovali, že na 100 živě narozených dětí připadá 17 potratů. Ve skutečnosti to v roce 2016 bylo 18,1. Celkov jsou odhady spíše pesimistické: oproti reálným číslům přisuzovaly tipy Čechům o 15 procentních bodů nižší životní spokojenost i míru souhlasu s adopcí homosexuálními páry a téměř dvojnásobný podíl rizikových pijáků alkoholu.

Pokud jste ještě netipovali, kvíz si stále můžete vyzkoušet. Níže najdete grafy se všemi otázkami a odpovědmi.

Kvíz vycházel z podobného projektu Financial Times, který je založený na pravidelném průzkumu Perils of Perception. Ten zjišťuje, o kolik se liší představy obyvatel vybraných zemí od skutečných zdravotních, ekonomických i společenských statistik. Náš kvíz vychází z letošních průzkumů prováděných Centrem pro výzkum veřejného mínění a loňských dat ministerstva práce, Vězeňské služby ČR, Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti a Českého statistického úřadu.

Michal Zlatkovský