Zdravotničtí statistici odmítají zveřejnit podrobné informace o očkovaných, uvedou jen týdenní součty

Ústav zdravotnických informací a statistiky odmítá zveřejnit podrobné informace o počtech a struktuře naočkovaných lidí proti onemocnění covid-19. Odkazuje přitom na ministerstvo zdravotnictví, které jako jediné může podle ústavu informace poskytnout. V plánu je jen týdenní statistika počtu očkovaných lidí a počtu vakcín. Bližší údaje ale resort zatím v plánu zveřejňovat nemá.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Server iROZHLAS.cz hned s prvním očkovaným v Česku požádal Ústav zdravotnických informací a statistiky o anonymizovaná data o očkovaných, kromě dne očkování a věku očkovaného žádal také informace o okresu bydliště. Zajímal nás také titul pro očkování, tedy zda šlo o zdravotníka, seniora či člověka s rizikovým zdravotním stavem.

Ústav nyní celou žádost odmítl, přičemž se nezabýval ochranou osobních údajů či dostupností konkrétních dat. Odkázal jen na zákon o zdravotních službách, podle kterého se informace z Národního zdravotnického informačního systému veřejnosti neposkytnutí.

Rozhodnutí Ústavu zdravotnických informací a statistiky

Zmíněný blokační paragraf do zákona už dříve prosadil sociálnědemokratický poslanec a lékař Jiří Běhounek, touto výjimkou se statistici i ministerstvo zdravotnictví zaklínali loni v dubnu, když odmítali publikovat informace o testech na covid-19. Tehdejším postupem resortu se od srpna 2020 zabývá Městský soud v Praze, který věc stále nerozhodl, ač ji projednává přednostně.

‚Zbytečné obavy laiků.‘ Politik prosadil utajení zdravotnických dat, znepřístupnil i čísla o koronaviru

Číst článek

Možná svolí ministerstvo

Podle šéfa právního odboru Ústavu zdravotnických informací a statistiky Richarda Galušky je ale možné, že informace o očkování budou veřejné z pokynu ministerstva. Server iROZHLAS.cz totiž shodnou žádost podal i k ministerstvu zdravotnictví, které může statistický ústav požádat o součinnost.

„V případě dotčené žádosti o součinnost ÚZIS ČR (Ústav zdravotnických informací a statistiky, pozn. red.) disponuje zákonným zmocněním k poskytnutí dalších z Vámi požadovaných konkrétních informací,“ napsal Galuška na závěr odmítavého rozhodnutí.

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění opatření v nedohlednu, očkování nevhodné pro děti i tlak na praktické lékaře

Číst článek

Ministerstvo má čas na vyřízení žádosti do začátku příštího týdne, nicméně podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška bude resort informace o očkování zveřejňovat každý čtvrtek.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to na úterní tiskové konferenci potvrdil s tím, že zveřejňována budou čísla, „kolik se za minulý týden dostalo do Česka vakcín a kolik jich bylo naočkováno.“ A podle ministra půjde o „agregovaná data,“ a zatím není jisté, zda budou k dispozici alespoň základní kategorie typu zdravotníci nebo senioři, nebo informace o územním rozdělení.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme