Databáze dat o komunikaci jsou už nelegální. Operátoři by je měli okamžitě smazat

Povinnost mobilních operátorů a poskytovatelů internetu shromažďovat veškeré údaje o komunikaci kromě jejího obsahu dnes zrušil Ústavní soud. Účinnost tohoto rozhodnutí nastává podle právníka Jana Vobořila ze sdružení Iuridicum Remedium okamžikem vyhlášení nálezu, což znamená, že by měl platit už dnes a operátoři, kteří mají tyto databáze, by je měli smazat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Apple iPhone | Foto: Tomáš Adamec

V odůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu stojí, že shromážděná data se týkají obrovského počtu lidí a neexistují dostatečné záruky proti jejich zneužití.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uchovávání dat z mobilní a internetové komunikace v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Shromažďovaná data se konkrétně týkají toho, kdo s kým kde hovořil, jak dlouho spolu hovořili, kde zrovna v té chvíli byli a podobně. Tato data lze poměrně jednoduše zneužít, neboť je možné je snadno počítačově zpracovávat a dají se z nich vytvářet různé sociální grafy, což představuje značné nebezpečí.

Ústavní soudci tak dnes vyhověli stížnosti 51 poslanců, kteří v tomto případě spolupracovali se sdružením Iuridicum Remedium.

Právo na soukromí

„Naší hlavní námitkou bylo, že ta úprava je neproporcionální co se týká zásahu do práva na soukromí. Údaje o komunikaci každého z nás jsou ukládány v databázích jednotlivých operátorů, přičemž si myslíme, že efektivita těchto opatření pro účely stíhání nějaké závažné kriminality nebo boje proti terorismu není tak velká, jak by odpovídalo tak masivnímu zásahu do lidských práv,“ řekl Jan Vobořil z Iuridicum Remedium.

Dodal, že právě kriminálníci nebo teroristé jsou motivováni k tomu, aby tato pravidla obcházeli, například používáním předplacených SIM karet či různými způsoby anonymizace internetové komunikace.

„To zneužití může být z řady stran, počínaje samotnými operátory, přes stát nebo policejní složky, až po někoho třetího, kdo by se naboural do toho systému,“ uvedl Jan Vobořil.

Internet | Foto: Stock Exchange

Rozhodnutí Ústavního soudu zkomplikuje podle ředitele Útvaru policejních zvláštních činností Tomáše Almera práci policie.

„Mantinely, které definovaly povinnosti poskytovatelů služeb vlastně padly a nyní je na jejich vůli, v jakém rozsahu a jakým způsobem a také jak dlouho budou ty údaje uchovávat. Samozřejmě, policii zůstávají oprávnění tyto údaje požadovat. Pochopitelně poskytnout nám je mohou poskytovatelé těchto služeb pouze za období a v rozsahu, který budou mít k dispozici. V tuto chvíli se nedá prognózovat, jak se tato situace projeví v praxi,“ řekl Tomáš Almer.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme