Datové schránky se od ledna otevřou i komerčním zprávám

Od ledna bude možné přes datové schránky posílat faktury. Česká pošta začne od příštího roku do datových schránek firem i fyzických osob doručovat elektronické faktury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datové schránky | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Datové schránky fungují v ostrém provozu od listopadu a od té doby jimi prošlo víc než dva miliony čtyři sta tisíc zpráv. Zatím ale sloužily jen pro komunikaci úřadů s podniky zapsanými v obchodním rejstříku.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové bude cena za odeslanou komerční datovou zprávu odpovídat sazbě, kterou teď platí za odeslání jedné zprávy stát.

"Odeslání jedné poštovní datové zprávy bude stát 15,04 korun. Tato cena je bez DPH. Potom se bude platit měsíční poplatek za využívání služby. Jeho výše bude závislá na počtu odeslaných zpráv v jednom měsíci," vysvětlila Selicharová.

Pokud vlastník datové schránky odešle v jednom měsíci jednu až deset poštovních datových zpráv, zaplatí padesát korun bez DPH. "Pokud odešle jedenáct až padesát zpráv, zaplatí třicet pět korun. A pokud jich pošle víc jak padesát, zaplatí dvacet korun měsíčně," upřesnila Selicharová.

Původně se přitom spekulovalo o tom, že cena za komerční datovou zprávu by měla být vyšší, někde mezi dvaceti a pětadvaceti korunami. To se ale nelíbilo například ministerstvu vnitra.

Zbyněk Zykmund, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme