Datum česko-americké smlouvy o radaru: 8. července

První smlouvu k americké radarové základně ve vojenském újezdu Brdy podepíše naše republika už příští úterý. Po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu to řekl vicepremiér Jiří Čunek: "Myslím si, že už je to jasné. Ano, definitivně na 8. července je stanovený den podpisu smlouvy, tedy té jedné smlouvy, ne SOFA."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Jiří Čunek tím potvrdil datum návštěvy americké ministryně Condoleezy Riceové v Česku. Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek byl ohledně termínu návštěvy ministryně opatrnější. Podle něj datum ještě není striktně dané.

Podpisovat se bude hlavní česko-americká smlouva o vybudování radarové základny ve vojenském prostoru v Brdech. Česká vláda ji schválila už 21. května. Ve zmíněné doplňkové dohodě SOFA zbývá vyřešit ještě poslední problém, který se týká daní. Smlouva upravuje podmínky pobytu amerických vojáků na českém území.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry by pak ratifikace smluv v českém parlamentu mohla odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Část amerického protiraketového štítu - a to samotné rakety - mají být v sousedním Polsku. Spojené státy v uplynulých dnech podle všeho předložily poslední nabídku pomoci s modernizací polské armády. Polsko očekává stvrzení dohod příští týden.

Naše republika příští týden pravděpodobně uzavře s USA také rámcovou dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci. Českým vědcům i firmám by měla přinést nové šance, včetně zapojení do výzkumu špičkových technologií. Takovou dohodu zatím Američané uzavřeli jen s několika zeměmi, například s Británií, Austrálií nebo Japonskem.

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme