Sochaře Černého nevpustili do letadla, pilot ho podezíral z opilosti. ‚Nelíbil jsem se mu,‘ řekl umělec

Českého sochaře Davida Černého v sobotu nevpustili do letadla, kterým chtěl odjet do Bruselu na akci k připomínce sametové revoluce, na níž měl vystoupit. Při nástupu do letadla v Praze před polednem mu byl podle něj na přání pilota let zakázán, letenku mu personál roztrhal. Mluvčí společnosti Brussels Airlines Wencke Lemmesová-Pireauxová potvrdila, že na jejich sobotním letu nebyl jednomu z pasažérů umožněn vstup na palubu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělec David Černý

Umělec David Černý | Foto: Petr Lemberk | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Potvrzuji, že dnes nebyl vpuštěn na palubu letu Brussels Airlines SN2810 z Prahy do Bruselu pasažér. Zmiňovaný pasažér byl pod vlivem alkoholu a měl neobvyklé chování. Nebylo mu umožněno nastoupit na palubu z bezpečnostních důvodů,“ uvedla mluvčí.

Hlava od Davida Černého by vypadala lépe, kdyby nestála za obchoďákem, říká sochař Gabriel

Číst článek

Černý uvedl, že pod vlivem alkoholu nebyl, abstinuje prý už delší dobu a ihned po odjezdu z letiště si nechal v motolské nemocnici udělat test na alkohol s negativním výsledkem.

Kromě osobních antipatií mu údajně personál letadla nepodal žádné jiné vysvětlení. Akci v Bruselu pořádá mnoho aktérů včetně velvyslanectví Polska, Slovenska, Estonska a České republiky, česká ambasáda platila Černému letenku. „Řekli mi, že můj doprovod letět může, já ne, nelíbím se prý pilotovi,“ řekl Černý.

Diskuze o listopadu 1989

Chce se omluvit těm, kdo na dlouho připravovanou akci do Bruselu přijdou. Černý měl vystoupit v neděli v bloku diskusí, promítání a performancí nazvaném Revoluce není zahradní slavnost.

Debaty moderované autorem divadelních her Pieterem de Buysserem na téma významu roku 1989 pro dnešek se mají zúčastnit i bývalá disidentka, signatářka Charty 77 a její mluvčí Petruška Šustrová a politolog Jiří Přibáň.

David Černý díky akci, kterou provedl s přáteli a při níž přemaloval sovětský tank v Praze narůžovo, nebo vytvořil známou sochu kráčejícího trabanta v připomínce na úprk východoněmeckých občanů přes německou ambasádu v Praze na podzim 1989, bývá s revolučními změnami roku 1989 spojován. Je ale také známý svými četnými výstřelky na veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme