Bývalý hejtman Rath neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu v první větvi korupční kauzy

Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce, bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a dalších aktérů případu korupce při zadávání zakázek na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy. Šlo o sofistikovanou trestnou činnost, důkazů je dostatek, uvedl soud v odůvodnění. O výsledku už ve středu informoval advokát někdejšího politika Roman Jelínek.

Praha (Aktualizováno: 14:01 17. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na opravu Buštěhradu | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na opravu Buštěhradu. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová i její manžel Petr byli odsouzeni kvůli korupci při zadávání zakázek Středočeského kraje k o rok nižším trestům. Trojici udělil odvolací soud i vysoké peněžité tresty. Tresty vězení v případu dostali další tři lidé, dva odešli od soudu s podmínkami, tři osvobodil.

Nejvyšší soud rozhodl o dovolání v první větvi kauzy Rath. Není jasné jak, pracuje se na odůvodnění

Číst článek

Odsouzení včetně Ratha vznesli v dovoláních desítky různých námitek, Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu. „Odvolací soud svým postupem a na něj navazujícími rozhodnutími nezavdal příčinu k tomu, aby ve vztahu k obviněným musel soud v tomto dovolacím řízení cokoli napravovat,“ řekl mluvčí soudu Petr Tomíček.

„Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách,“ stojí v obsáhlém rozhodnutí.

Neuspěl ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se v kauze dovolal kvůli neuznání odposlechů. Odvolací pražský vrchní soud totiž jako důkaz nepřijal policejní záznamy hovorů mezi obviněnými, které byly jedním z klíčových důkazů. Ratha tak zprostil čtyř z pěti bodů obžaloby a o rok a půl mu snížil trest. Dovolání podal i bývalý hejtman a další. „Nejvyšší soud ve věci rozhodl tak, že dovolání nejvyššího státního zástupce a všech obviněných odmítl,“ uvedl Jelínek. „Nejvyšší soud nemůže ani sám v dovolacím řízení v daném směru s odkazem na své dřívější rozhodnutí aktivně zasáhnout,“ vysvětlil ve středu mluvčí soudu Tomíček.

Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Prvním je Kott z kauzy Rath

Číst článek

Uznání viny

Vrchní soud uznal vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Ratha i další ale odvolací senát zprostil obžaloby z manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic.

První pravomocný verdikt v případu manipulací se zakázkami Středočeského kraje padl v červnu 2019, sedm let od Rathova zadržení policií. Bývalého politika zatkli kriminalisté v květnu 2012, našli u něho krabici se sedmi miliony korun.

V druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud. Někdejší vlivný politik ČSSD Rath je ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme