Soud začal řešit kauzu bývalého Rathova poradce. Bušinovi za daňové úniky hrozí až deset let

Pražský krajský soud začal v úterý znovu řešit případ bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha. Původně soud Filipa Bušinu zprostil obžaloby, rozsudek ale před dvěma lety zrušil Vrchní soud. Bušinu a dalších pět lidí viní obžaloba ze stamilionových daňových úniků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Bušina

Filip Bušina | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Soud v úterý doplnil dokazování v kauze bývalého Rathova poradce mimo jiné o odposlechy a vypovídal i Filip Bušina. Ten celou kauzu vnímá jako uměle vytvořenou a nepravdivou. Tvrdí, že proces, který trvá už 11 let, ho významně poškodil a změnil mu život. Bušina kvůli případu například rezignoval na funkci investičního náměstka středočeských krajských nemocnic.

Soud zrušil zprošťující rozsudek nad exporadcem Ratha Bušinou. Povolil použití odposlechů

Číst článek

V této kauze před soudem původně stanulo 14 lidí. Podle obžaloby vystavovali fiktivní faktury za reklamní činnost. Způsobili tím podle žalobce škodu 630 milionů korun. Bušina měl podle obžaloby údajně řídit své kolegy a přebírat hotovost. Toto tvrzení vyšetřovatelů od začátku procesu odmítal.

Osm lidí soudce Robert Pacovský v roce 2015 potrestal, šest lidí včetně Filipa Bušiny osvobodil. Jde o stejného soudce Pacovského, který řešil i korupční kauzu Davida Ratha.

Exmanažer Čepra Houška chtěl odškodnit firmu svým majetkem. Jenže o něj prý nedávno přišel

Číst článek

Bušinovi hrozí až desetiletý trest, tolik mu navrhovala státní zástupkyně Soňa Bělohlávková v roce 2015. V úterý Radiožurnál informovala, že výši trestu měnit nebude: „Samozřejmě s ohledem na dobu, která uplynula, nepochybuju o tom, že soud přistoupí k nějaké korekci. Prodleva byla způsobena tím, že déle trvalo rozhodování vrchního soudu, takže počítám s tím, že nějaká korekce by byla asi potřeba.“

Soud sice začal případ řešit v úterý, ve středu by ale v jednací síni už měly zaznít závěrečné řeči. Rozsudek by pak mohl soud podle předsedy senátu Pacovského vyhlásit příští týden.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme