Soud vyhověl Rathovi. Krajské státní zastupitelství se musí omluvit za výroky žalobce Jiráta

Krajské státní zastupitelství se musí bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi omluvit za mediální výroky státního zástupce Petra Jiráta, který kritizoval Rathovy obstrukce v jednací síni. Rath na zastupitelství podal žalobu na ochranu osobnosti. Výroky jsou podle něj „nepravdivé a dehonestující“. Soud mu z větší části vyhověl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud vyhověl Rathově žalobě | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle nepravomocného verdiktu má státní zastupitelství exhejtmanovi také zaplatit náklady na soudní řízení.

Jirát, který už je nyní v důchodu, dozoroval první větev Rathovy kauzy o manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji.

V rozhovoru pro Lidové noviny zkritizoval Ratha za obstrukce a chování v jednací síni. Mluvil také o tom, že exposlanec lhal do médií a že má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.

Rath u Ústavního soudu neuspěl se stížností proti advokátu Pacovskému, který mu vypověděl plnou moc

Číst článek

Dále mimo jiné řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče.

„To, že výroky nebyly pravdivé, vyplynulo z rozsudku Vrchního soudu v Praze. Pan Rath nebyl odsouzen za to, že by ukrýval peníze do zahraničí a že by se jednalo o stovky milionů,“ konstatovala v pátek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dagmar Stamidisová. Krajské státní zastupitelství neúspěšně argumentovalo tím, že Jirát vycházel z dřívějších soudních rozhodnutí o Rathově vazbě.

Podle Stamidisové se krajskému státnímu zastupitelství rovněž nepodařilo prokázat, že by Rath v rámci svých mediálních vyjádření lhal. Podle ní šlo o součást obhajoby, kdy zákon obviněnému umožňuje hájit se všemi možnými způsoby.

Veřejná omluva

Písemnou omluvu za „nepravdivé a dehonestující údaje a tvrzení, které zasáhly do práv Davida Ratha“ a „za způsobené nepříjemnosti“ má krajské státní zastupitelství zveřejnit do 30 dnů od právní moci rozsudku.

Rath si od října odpykává sedmileté vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Jeho advokát Adam Černý v pátek poukázal na to, že exhejtman nastoupil do věznice dobrovolně a včas, čímž fakticky popřel další z Jirátových tvrzení.

K pátečnímu jednání se Rath nenechal dovézt, ačkoliv soudkyně původně zvažovala, že ho vyslechne. „Účastník je vyslýchán, jen když s tím souhlasí, teprve v tom případě by se organizovala eskorta. To v daném případě nenastalo,“ uvedla místopředsedkyně obvodního soudu Alena Novotná.

OBRAZEM. Poslední den Davida Ratha na svobodě: zubař, oběd a nečekaný únik před novináři

Číst článek

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Rath se v žalobě domáhal také toho, aby se krajské státní zastupitelství obdobných vyjádření o jeho případu napříště zdrželo. Soudkyně Stamidisová ale tomuto požadavku nevyhověla s tím, že je příliš nekonkrétní. „Soud nemůže uložit žalovanému (KSZ), aby se žádným způsobem nevyjadřoval k trestnímu řízení,“ podotkla.

Někdejší politik původně žaloval přímo Jiráta, tuto žalobu však soudy zamítly s tím, že ji bývalý hejtman musí nasměrovat na Jirátova zaměstnavatele. Krajské státní zastupitelství pak požadovalo, aby soud provedl jako důkaz Rathovy policejní odposlechy, na což však Stamidisová nepřistoupila. „Mám za to, že prokazovat ta tvrzení poslechem záznamu odposlechů není v občanskoprávním řízení na místě. Pokud bude odvolání a odvolací soud to nařídí, nic jiného nám nezbude,“ poznamenala.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl pražský vrchní soud letos v červnu. Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků.

Vedle peněžitého trestu mu uložil sedmiletý zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě. Rath figuruje i ve druhé části korupční kauzy, kterou začal středočeský krajský soud projednávat letos v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme