Devět lidí a osm firem. Státní zástupce podal obžalobu v druhé větvi korupční kauzy Rath

Státní zástupce Jiří Pražák podal ve středu obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi korupční kauzy související s exhejtmanem Davidem Rathem. Informovala o tom Česká televize. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u Krajského soudu v Praze 8. března 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Dne 11. července 2018 byla státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze znovu podána ke Krajskému soudu v Praze obžaloba na devět fyzických osob a osm právnických osob, obviněných ze spáchání celkem osmi skutků," uvedl v tiskové zprávě státní zástupce Jiří Pražák.

Policie navrhla obžalovat Ratha v druhé větvi korupční kauzy

Číst článek

Policie navrhla v této druhé větvi korupční kauzy obžalovat exhejtmana Davida Ratha v dubnu. 

Tento případ se týká údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Obvinění v druhé části korupční kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun.

Kauza Rath: exhejtman dostal za korupci 8,5 roku. Vinných je i dalších 10 obžalovaných

Číst článek

Státní zástupce podal v kauze obžalobu už v červenci 2016, Krajský soud v Praze ale loni v lednu případ vrátil policii k došetření kvůli odposlechům, jež při vyšetřování pořídila.

„Oproti původní obžalobě podané v červenci 2016 se počet obviněných, počet skutků, ani jejich právní kvalifikace nijak nezměnila," uvedl ve čtvrtek Jiří Pražák.

V takzvané první větvi kauzy potrestal na konci června krajský soud Ratha za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje 8,5 lety vězení.

Verdikt vynesl podruhé, původní rozsudek totiž v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil Vrchní soud v Praze. Loni však Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Vrchní soud se bude případem zabývat znovu, Rath se proti rozsudku odvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme