‚Na základě zákonných důvodů.‘ Vězeňská služba odmítá, že by Ratha přemístila na jeho žádost

Vězeňská služba odmítá, že by odsouzený David Rath byl přemístěn do jiné věznice na vlastní žádost. O přemísťování vězňů rozhoduje generální ředitelství Vězeňské služby České republiky na základě zákonných důvodů, sdělila v pátek mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová. Lékaře a bývalého hejtmana převezla eskorta tento týden z teplické věznice do ruzyňské. Rathův advokát Roman Jelínek uvedl, že Rath se o stěhování přihlásil sám.

Praha (Aktualizováno: 12:17 31. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath těsně předtím než nastoupil do věznice (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jelínek serveru iROZHLAS.cz ve středu řekl, že Rath se o přemístění přihlásil sám poté, co vyšel v časopise České lékařské komory inzerát na pozici lékaře v ruzyňské věznici. Bývalý hejtman chce totiž za mřížemi vykonávat lékařskou praxi.

Stojí Rathův nástup za změnou statutu teplické věznice? Zrekonstruovali jsme, jak k ní došlo

Číst článek

Podle Kučerové se ale vězni tímto způsobem v žádném případě nepřemísťují. „Dlouhodobě upozorňujeme na to, že hledáme cesty, jak zaměstnat lékaře z řad odsouzených. Jakmile ošetříme všechna rizika zařazení vězňů na tyto specifické pozice, budou případní odsouzení lékaři zařazeni do zaměstnání primárně v našich nemocnicích, které máme ve vazební věznici v Praze na Pankráci a ve vazební věznici v Brně,“ uvedla. Důvod Rathova přesunu už dříve odmítla komentovat.

‚Dlouhodobě avizovali‘

Adam Černý, Rathův druhý obhájce, v pátek serveru iROZHLAS.cz přiblížil, že „nešlo o žádost jako takovou“, ale spolu s klientem vězeňské službě dlouhodobě avizovali, že někdejší politik připraven nastoupit jako lékař.

„Upozorňovali jsme vězeňskou službu, že klient má potřebnou kvalifikaci a chce pracovat. Věděli jsme zároveň, že ruzyňská věznice hledá lékaře. Pochopitelně jako odsouzený nemůže vězeňskou službu jen tak požádat, ale dlouhodobě jsme na tuto skutečnost upozorňovali,“ řekl.

Vězeňská služba nicméně dříve v souvislosti s Rathem uvedla, že vězeň-lékař nyní ve svém oboru pracovat nemůže. Podle platné legislativy totiž nesmí mít přístup k omamným látkám, peněžní hotovosti ani k osobním údajům.

Rath je ve věznici v Ruzyni. O přemístění požádal sám, zaujal ho inzerát na místo vězeňského lékaře

Číst článek

Česká lékařská komora nezaměstnávání odsouzených lékařů kritizuje, podle ní je zdravotní péče ve věznicích podfinancovaná a špatně zajištěná.

Druhá větev kauzy

Rath si začal loni na podzim odpykávat sedmiletý trest, který mu soudy pravomocně uložily za korupci při výběrovém řízení na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.

V pátek středočeský krajský soud uznal Ratha vinným také v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy, která se týká úplatků za zmanipulované veřejné zakázky Středočeského kraje a krajských nemocnic.

Státní zástupce pro něj žádá prodloužení trestu nejméně o 2,5 roku. Soudkyně nyní čte nepravomocný rozsudek, Rath si ho k soudu vyslechnout nepřišel.

Rozhodování soudu v takzvané druhé větvi korupční kauzy Davida Ratha sledujeme online:

Martin Zíta, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme