Rathovi a jeho ženě vrátil soud přes milion korun. Peníze neměly souviset s korupční kauzou

Bývalý středočeský hejtman David Rath odsouzený za korupci se dostal k části majetku zajištěnému policisty v květnu 2012, kdy byl zatčen. Soud Rathovi a jeho manželce Evě vydal víc než 1,3 milionu korun. Podle soudu tyto peníze nepocházely z trestné činnosti v případech, v nichž byl bývalý politik ČSSD odsouzen k osmi rokům ve vězení. Napsal to v úterý server Seznam Zprávy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u Krajského soudu v Praze 8. března 2018.

David Rath u Krajského soudu v Praze 8. března 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Peníze uložené v úschově nepocházely z trestné činnosti Davida Ratha, v rámci trestního řízení byly zajištěny pouze z toho důvodu, že nebylo zřejmé, kdo je jejich vlastníkem,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Okresního soudu Praha-západ Dominik Duchoň. Informaci potvrdil také Rathův advokát Roman Jelínek.

Exhejtman Rath je na svobodě. Byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Číst článek

Oba shodně uvedli, že tyto peníze zajištěné při domovní prohlídce s korupční kauzu nijak nesouvisely.

Rozhodnutí o vrácení peněz soud napsal do verdiktu, na základě kterého byl Rath před třemi týdny podmíněně propuštěn z vězení. „Odsouzenému (Davidu Rathovi) byla vydána částka ve výši 657 000 Kč ze soudní úschovy. Stejná částka pak byla vydána i jeho manželce,“ sdělil soudce Ondřej Klusák.

V květnu 2012, kdy byl Rath zadržen a obviněn, detektivové našli v jeho domě 8,6 milionu korun a více než milion korun v eurech. To, že se vracená částka netýkala Rathovy rozsáhlé korupční kauzy, rozhodl dříve podle Jelínka krajský i vrchní soud.

„Proto je krajský soud převedl na účet Okresního soudu Praha-západ do úschovy a ten část z nich vydal manželům Rathovým a o druhé části rozhodne až podle výsledku dědického řízení,“ uvedl Jelínek. V dědickém řízení o majetek po Rathově otci se Obvodní soud pro Prahu 6 zabývá sporem spor mezi jeho syny Davidem a Michalem.

Svaz pacientů jmenuje Ratha ombudsmanem pro celou republiku. Funkci nebude zastávat poprvé

Číst článek

Korupční kauzy

Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji. Soud ho podmíněně propustil v lednu 2021. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit, když mu soud loni v červnu ve druhé větvi kauzy o rok prodloužil dříve uložený sedmiletý trest. Vězení Rath opustil 16. května.

Rath má podle pravomocného rozsudku soudu zaplatit 13 milionů korun. „Má zaplaceno asi 60 procent, kdy se jedná o částku kolem sedmi milionů korun,“ citují Seznam Zprávy soudce Klusáka.

Rathovi podle serveru se splácením pomáhá rodina, sám jako lékař spolupracuje s vězeňskou službou a má částečný úvazek ve své ordinaci v Hostivici. „Z uvedených pracovních poměrů by měl mít příjem od 50 do 90 tisíc korun hrubého,“ uvedl soudce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme