Soud rozhodl, že Rathovi vrátí část majetku. Devět a půl milionu korun ponechal nadále v úschově

Odsouzený David Rath zřejmě získá zpět část majetku, konkrétně vlastnické podíly na nemovitostech a zlomek z peněz zabavených při domovní prohlídce. Krajský soud v Praze zároveň uvolnil peníze, které Rathova manželka převedla na účet jeho obhájce Adama Černého. Vyplývá to ze dvou usnesení, které má iROZHLAS.cz k dispozici. Více jak 8,5 milionu korun a skoro čtyřicet tisíc eur je ale stále v úschově soudu. Rozsudek zatím není pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath před objektivy televizních kamer. Před svou ordinací v Hostivici mluví s novináři o svém nástupu do vězení. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Exhejtman si na základě pravomocného rozhodnutí od začátku října odpykává sedmiletý trest za korupci. Krajský soud tak rozhodl, že vrátí Rathovi majetek, který měl kvůli probíhajícímu vyšetřování a řízení v úschově od roku 2012. Rath tedy zřejmě opět bude spoluvlastníkem několika budov a parcel v středočeských Hostivicích.

Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Rath v neprospěch všech obviněných

Číst článek

Zároveň soud rozhodl, že mu má být vrácena část peněz zabavených při domovní prohlídce – dohromady 5200 eur (132 300 korun), 1241 amerických dolarů (asi 28 500 korun), 120 britských liber (asi 3500 korun), 500 švýcarských franků (11 500 korun), 40 nových izraelských šekelů (260 korun) a 300 korun. Na tyto peníze totiž neuplatnil právo nikdo další.

Spor o 9,5 milionu

O milionech korun ale stále není rozhodnuto. Více než osm a půl milionu korun a skoro čtyřicet tisíc eur (zhruba jeden milion korun) stále zůstává v úschově soudu. O ně totiž naposledy letos v červenci požádal i správce pozůstalosti po otci Davida Ratha Jan Vondráček. Exhejtman už během domovní prohlídky uvedl, že milion z této částky patří jemu a jeho manželce, zbytek potom jeho zesnulým rodičům.

Soud i na základě Rathovy výpovědi v této věci nemohl rozhodnout. „Soud nemá žádné vodítko, které by mu umožňovalo klasifikovat přesnou částku, kterou je namístě vrátit odsouzenému a kterou je namístě vydat správci pozůstalosti po prof. MUDr. Ratmíru Rathovi,“ stojí v usnesení, které má redakce iROZHLAS.cz k dispozici. O více než devíti a půl milionech korun se bude ještě rozhodovat v dědickém řízení.

O pozůstalost po Ratmíru Rathovi se David Rath pře se svým bratrem Michalem už několik let. Ten v roce 2014 označil závěť otce, která ho připravuje o většinu dědictví, za „nevěrohodný cár papíru“ a řekl, že mu chce bratr David dědictví sebrat.

Zaplatí 10 milionů?

Rath už na základě pravomocného rozsudku přišel o sedmimilionový úplatek, který mu policisté zabavili v krabici od vína při jeho zadržení před sedmi lety. Navíc má zaplatit 10 milionů korun.

Po Rathovi nastoupili do věznice i manželé Kottovi. Na úplatcích přijali téměř 17 milionů korun

Číst článek

Před nástupem do vězení podmiňoval splacení právě vrácením majetku. „Vrchní soud mi zatím neuvolnil peníze, což je asi 2,5 milionu. Takže mi je stát musí vrátit, a pak jim je můžu zaplatit,“ řekl Rath před novináři, než nastoupil k výkonu trestu. Pokud ho neuhradí, hrozí mu dalších 2,5 roku vězení.

Jestli ale peněžitý trest uhradí, zatím není jasné. „Když se mu uvolní prostředky, tak to zlepší tu situaci v tom směru, že bude mít možnost alespoň část trestu z něčeho zaplatit,“ komentoval rozhodnutí soudu pro server iROZHLAS.cz jeho právník Adam Černý. Ten také při nástupu exhejtmana do vězení uvedl, že na zaplacení částky „má Rath ještě čas“.

Kauza Rath

David Rath byl pravomocně odsouzen pražským vrchním soudem k sedmi letům vězení letos v červnu. Ten exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení na sedm let. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě.

V pátek ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v případu dovolání v neprospěch všech obviněných.

Soud poslal v Rathově kauze do vězení i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra. Každý má zaplatit 15 milionů korun.

Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie ho zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme