Michal Rath: Je pravděpodobné, že dům bude zajímat exekutora. Bratr mě chce nechat pykat za jeho zločiny

Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti pravomocně odsouzeného Davida Ratha, aby mu prominul druhou část desetimilionového peněžitého trestu. Exhejtman podle právníka jako alternativu k prominutí zbytku trestu žádal nařízení exekuce na část domu, který vlastní spolu s bratrem. „Bratrovi by se líbilo, kdybych za jeho trestnou činnost odpykal trest já s mojí rodinou,“ reagoval Michal Rath v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Rath, bratr někdejšího středočeského hejtmana a poslance za ČSSD Davida Ratha, u Vrchního soudu v Praze. (18.6.2019) | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

Čekal jste, že váš bratr u soudu uspěje s žádostí o prominutí pětimilionového finančního trestu?
Vůbec se nedivím, že neuspěl. Myslím, že pro soudy je to velice průhledné vzhledem k tomu, že svůj majetek převedl za zlomek ceny na svoji rodinu. A pak se naopak snaží, abych mu vyplatil jím požadovanou, zcela přemrštěnou cenu za půl starého domku, kde s rodinou bydlím... To hovoří za vše. Domek jsme s rodinou na naše náklady v průběhu 30 let zcela opravili do obyvatelné formy.

Rath se zbavil většiny nemovitostí, pod cenou je prodal rodině. ‚Už nebude z čeho brát,‘ říká návladní

Číst článek

Podle bratrova právníka Romana Jelínka je cena domku ve Zbuzanech, kde s rodinou bydlíte, zhruba 19 milionů korun. To je přemrštěné?
Bratr jedná účelově s cílem a snahou mě co nejvíce poškodit a vynutit si prodej domu s výplatou jeho polovičky – za jím diktovanou neúměrnou cenu a za jeho podmínek. V tomto smyslu na mě asi před půl rokem podal žalobu na vyrovnání, kde tvrdí, že cena domku je 18 milionů, přitom dle znaleckého posudku, který jsem si nechal vyhotovit, je asi čtvrtinová, a to je domek skoro zrekonstruovaný.

O co bratrovi tedy podle vás jde?
Pochopil jsem, že by se bratrovi líbilo, kdybych za jeho trestnou činnost odpykal trest já s mojí rodinou. A dopady na něj a jeho rodinu by byly nulové. Už po zkušenostech vím, co je bratr zač.

Znamená to pro mě nebýt jeho chováním vůči mně překvapen a deptán, jeho postupy předjímat a mít připraveny podklady pro řádné a přiměřené majetkové vyrovnání, abych s ním měl do budoucna co nejméně společného. Při jeho chápání světa s ním nelze nějak rovnocenně spolužít.

Vyléčit z této jeho psychické choroby ho nelze. Alespoň medicína na psychopatii žádný lék zatím nenašla. Tak je společnost nucena tyto osoby separovat a zavírat alespoň do vězení. Tedy pokud porucha vede k páchání trestné činnosti, kterou tento jedinec ale vnímá jako zcela normální chování. Když je to politik, je to ještě horší. Myslí si totiž, že mu ke krádežím cizího majetku dali mandát ti, co ho volili.

Rath se žádostí neuspěl. Pět milionů korun bude soud vymáhat, nebo mu prodlouží pobyt ve vězení

Číst článek

Myslíte si tedy, že může nakonec dojít k uvalení exekuce na dům?
Myslím, že je velice pravděpodobné, že bratrova polovina domu, kde s rodinou bydlím, bude předmětem zájmu exekutora. Vždyť bratr tvrdí, že žádný jiný majetek nemá.

Jak se proti tomu budete bránit?
Předpokládám, že při řádném průběhu exekuce budu mít možnost zohlednit při exekučním prodeji bratrovy poloviny domu mimo jiné i fakt, že jsme spolu s mojí úzkou rodinou domek, který byl v době nabytí zcela neobyvatelný, zrekonstruovali na vlastní náklady. Zařídili jsme i napojení na nové veřejné sítě, které v této lokalitě v době nákupu nemovitosti zcela absentovaly. Myslím, že pokud nebude na nynější a eventuální budoucí finanční tresty majetek stačit, má exekutor v zákoně dostatečně účinné nástroje na návrat bratrova „ulitého“ majetku zpět pod exekuci.

Vedle finančních trestů za bratrovu trestnou činnost budou asi mnozí poškození uplatňovat náhrady trestnou činností způsobených škod. A nesmíme zapomínat ani na to, že je zde dosud neuzavřené dědické řízení majetku po rodičích, zejména po otci, kterého se bratr umanul zmocnit na můj úkor. Tam samozřejmě záleží na úhlu pohledu, ale výše majetku v tomto dědictví je docela velká.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme