‚Lže, krade a podvádí.‘ Odvolací soud potvrdil, že Michal Rath se nemusí omlouvat za slova o bratrovi

Pravomocně odsouzený David Rath prohrál už pátý soudní spor o omluvu. Tentokrát ji chtěl po bratru Michalovi, který mu měl způsobit újmu na cti, když ho označil za lháře a podvodníka. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Rathovu žalobu zamítl odvolací Krajský soud v Praze. „Výroky nepřekročily meze přípustné kritiky a nebyly způsobilé poškodit pověst a čest Davida Ratha,“ píše soudkyně Hana Lojkásková v rozsudku, který má redakce k dispozici.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři David (vlevo) a Michal Rathovi | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Okresní soud Praha-západ rozhodl o dalším ze sporů bratrů Michala a Davida Rathových v prosinci. Tehdy se postavil za Michala, proti kterému pravomocně odsouzený exhejtman podal žalobu na ochranu osobnosti.

Teď dal staršímu z bratrů za pravdu i pražský krajský soud. Podle něj neexistuje souvislost mezi výroky Michala Ratha a špatnou pověstí jeho bratra.

Zadlužený Rath si změnil trvalé bydliště do domu, kde žije jeho bratr. Exekutor už zahájil prodej

Číst článek

„Není dána bezprostřední příčinná souvislost mezi posuzovanými výroky žalovaného a negativní pověstí, kterou žalobce (David Rath) má, neboť ta byla poškozena zcela jinými skutečnostmi,“ napsala předsedkyně senátu Lojkásková. Podle soudu má naopak starší Michal nárok na to, aby se cítil poškozen bratrovými skutky. 

Redakce oslovila exhejtmanova advokáta Adama Černého s dotazem, zda bude podávat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten však nereagoval. 

‚Zločinec bratr‘

David Rath po svém bratrovi požadoval písemnou omluvu za jeho dvě vyjádření pro server TN.cz. Vadilo mu Michalovo prohlášení, podle něhož se „zločinec bratr stále cítí politikem, navíc obžalovaným, a tedy legitimně nadále lže, krade a podvádí“.

Pravomocně odsouzenému korupčníkovi však vadil ještě výrok, jímž jeho starší bratr komentoval spor o dědictví po zesnulém otci Ratmírovi. Do pozůstalosti měl podle něj bývalý politik zahrnout i podezřelé bankovní účty vedené v zahraničí.

„Podle Michala Ratha se jeho slova potvrdila i později, kdy do majetku dědictví měl jeho bratr David uvést i výnos z trestné činnosti, tak aby ho elegantně vypral a legalizoval,“ napsal server s odvoláním na slova Michala Ratha.

Sourozenci se o pozůstalost přou už několik let. Michal Rath v roce 2014 označil otcovu závěť, která ho měla připravit o většinu dědictví, za „nevěrohodný cár papíru“. Dokument sepsal Ratmír Rath v nemocnici dva měsíce před smrtí.

Nedařilo se proti Jirátovi...

Výroky Michala Ratha podle soudu vycházely z novinových článků o korupční kauze bývalého středočeského hejtmana.

Soud mimo jiné argumentoval rozhovorem, který Lidovým novinám po prvním z Rathových nepravomocných rozsudků poskytl státní zástupce Petr Jirát. Ratha v něm zkritizoval za chování v soudní síni a mimo jiné sdělil, že bývalý hejtman lhal do médií a v zahraničních firmách má schované peníze z trestné činnosti.  

Rath lhal, konstatoval soudce. Státní zastupitelství se exhejtmanovi nemusí omlouvat za Jirátův výrok

Číst článek

Exhejtman přitom tvrdí, že už žádný majetek nemá a nezvládne zaplatit ani druhou polovinu desetimilionového finančního trestu, který mu soud uložil v první větvi kauzy. Většinu svých nemovitostí na přelomu roku rozprodal pod cenou rodině a zbyl mu jen dům ve Zbuzanech, který vlastní právě s bratrem. Do tohoto sídla si Rath přesunul trvalé bydliště a vilka už podle zjištění serveru iROZHLAS.cz začala zajímat exekutora.

David Rath požadoval omluvu i po Jirátovi, a to právě za část zmíněného rozhovoru, v němž státní zástupce uvedl, že Rath ve své korupční kauze lhal. Podle pravomocného rozhodnutí odvolacího soudu se však Rath ani v tomto případě omluvy nedočká.

„Že žalobce (Rath) lhal, je výrok pravdivý a nelze za něj omluvu přiznat. Jsme vázáni pravomocným rozsudkem, v němž byl pan Rath shledán vinným. Jeho vyjádření, že nevzal úplatek, že se jedná o politickou kauzu a že je politickým vězněm, to evidentně nejsou pravdivá vyjádření,“ konstatoval předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Novosad.

… ani v dalších sporech

Omluvy se podle rozhodnutí soudů bývalý hejtman nedočká ani od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ta se měla omluvit za to, že v pořadu Otázky Václava Moravce označila právě spor Ratha s Jirátem za obstrukci v exhejtmanově korupční kauze.

V minulosti se David Rath neúspěšně soudil o omluvu rovněž se soudcem Robertem Pacovským, po němž požadoval omluvu, tisícovku a 97 500 korun za nezákonnou vazbu, případně s týdeníkem Reflex, který ho na titulní straně vyobrazil jako Adolfa Hitlera.

V jednom případě ale David Rath od soudu částečně odcházel jako vítěz. Za výroky z roku 2015 se mu má omluvit advokát Michal Pacovský. Po něm chtěl exhejtman i stotisícovou finanční kompenzaci, kterou však Ústavní soud loni v prosinci zamítl.

Spor o dědictví

  • srpen 2014 - Podle Davida Ratha sepisuje jeho otec závěť, v níž mu vše odkazuje. Podle Michala Ratha jde pouze o nevěrohodný cár papíru, pomocí něhož ho chce bratr připravit o jeho část dědictví.
  • srpen 2014 - Dva dny po sepsání závěti se Ratmír Rath podstupuje operaci srdce.
  • říjen 2014 - Ratmír Rath umírá.
  • listopad 2014 - David Rath nese závěť ze srpna k notáři.
  • prosinec 2014 - Krátce před Štědrým dnem oznamuje David Rath bratrovi informaci o existenci závěti, která Michala Ratha připravuje o většinu dědictví.
  • přelom 2015/2016 - Michal Rath kvůli sporům o dědictví podává na bratra žalobu.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme