David Rath nechce, aby elektronické zdravotní knížky platila VZP

Projekt internetových zdravotních knížek by v budoucnu neměla už platit Všeobecná zdravotní pojišťovna. Nucený správce ve VZP by měl zajistit, aby peníze z pojištění do systému IZIP dál neplynuly. Oznámil to ministr zdravotnictví David Rath. Ten na internetovém projektu dokládá napojení ODS na VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: ČTK

Podle něj byla firma vybrána bez výběrového řízení, byla to jen výzva jedinému zájemci. Tento postup označil za krajně podezřelý. "Výběrové řízení nebylo provedeno až do roku 2004, čili finanční toky roku 2001, 2002, 2003 a vlastně celý rok 2004 až do 1. srpna nebyl pokryt žádným výběrovým řízením. Když se tyto částky sečtou, tak tam putovaly desítky milionů. Přitom povinnost vypsat výběrové řízení pro VZP je od roku 2000," řekl ministr.

David Rath firmu, ve které figurují členové ODS, obvinil z využívání peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve firmě jsou europoslanec Milan Cabrnoch a místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký. Podle Ratha VZP projekt za stovky milionů zadala společnosti IZIP bez výběrového řízení.

Tvůrce elektronické zdravotní knížky míní Davida Ratha usvědčit ze lži

Vedení společnosti IZIP má ale důkazy, že ministr Rath o této firmě vědomě lhal. Za tyto lži a další nepodložená obvinění chce IZIP podat na Ratha žalobu na ochranu dobrého jména společnosti. Společnost IZIP zažaluje Davida Ratha především za jeho výroky o neúčelnosti systému elektronických zdravotních knížek, o snadném přístupu k informacím ve zdravotních knížkách pacienta a za tvrzení, že VZP zadala tuto službu společnosti IZIP bez výběrového řízení.

Výkonný ředitel společnosti IZIP Tomáš Mládek uvedl, že ho nejvíc mrzí, když se z Afriky vrátili s mezinárodním oceněním za jejich projekt, v Čechách je čekala ministrova obvinění. Přesto doufá, že to systém přežije. Nevěří totiž, že by Rath chtěl systém zničit.

"Je to systém, který slouží téměř milionu lidí v České republice a data z něj využívá a spolupracuje s ním osm tisíc zdravotnických pracovníků. Víme, že většina zdravotnických pracovníků věří, že dlouhodobě může usnadnit jejich práci a přinést ekonomické úspory," řekl.

Místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký, který je spoluautorem projektu, podá na Davida Ratha žalobu na ochranu dobrého jména. Tu už zpracovává. Uvažuje přitom o další žalobě, tu však musí ještě prokonzultovat s právníky.

"Další žaloba, která v mém případě připadá v úvahu, je žaloba pro trestný čin pomluvy. V tomto případě probíhají konzultace s právníky, nakolik jsme panu ministrovi schopni dokázat, že jeho lživá tvrzení jsou lživá vědomě," upřesnil poslanec. Ouzký bude žádat nejen omluvu ale i osmiměsíční Rathův plat na ministerstvu. Peníze chce dát na charitu.

Alžběta Havlová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme