Rath se zbavil většiny nemovitostí, pod cenou je prodal rodině. ‚Už nebude z čeho brát,‘ říká návladní

Pravomocně odsouzený korupčník David Rath vyvedl z dosahu justice své majetky. Jak server iROZHLAS.cz dohledal v katastru nemovitostí, expolitik prodal sedm nemovitostí či podíly v nich synům Filipovi s Danielem a partnerce Renatě Hoffmanové. A to značně pod cenou. „Je evidentní, proč to udělal,“ řekl státní zástupce Jiří Pražák, jenž Rathovi v druhé větvi korupční kauzy navrhuje propadnutí veškerého majetku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, v Hostivici

David Rath u domu, v němž provozoval restauraci. Nyní už mu nepatří. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Exposlanec David Rath na přelomu roku využil moment, kdy mu soudy uvolnily do té doby zaplombovaný majetek. A většinu svých nemovitostí prodal své rodině. Nemovitosti mu přitom justice zajistila, když v roce 2012 začalo vyšetřování jeho korupční aféry. Jenže loni v červnu jej soud v první větvi kauzy pravomocně poslal do vězení a na podzim zablokovaný majetek uvolnil.

A Rath okamžitě jednal: od prosince do ledna letošního roku prodal podíly v sedmi nemovitostech, které spoluvlastnil s otcem Ratmírem, bratrem Michalem a partnerkou Renatou Hoffmanovou. Té prodal svou polovinu domu s restaurací v Hostivici za 1,8 milionu korun. 

Hoffmanová společně s Rathem vlastnila i vilu v hostivické Sadové ulici. Rathovu polovinu si však koupil starší syn, dvacetiletý Filip. Za půlku domu zaplatil 800 tisíc korun. Po sto tisících pak utratil za podíl ve statku v Sušici u České Lípy a za část bytu s garáží v Mariánských Lázních.

Devatenáctiletému Danielovi, kterého má s manželkou Evou, Rath za 1,8 milionu korun prodal část pozemku a většinu rodinného sídla v hostivické Letní ulici (právě v tomto domě policie nalezla deset milionů korun, k nimž se přihlásil Rathův zesnulý otec). Mladší syn si od Davida Ratha koupil za 300 tisíc korun i šestinový podíl v bytě v pražských Vokovicích.

Dům v Letní ulici, který patřil Davidu Rathovi. | Zdroj: Profimedia

Makléřka: Ceny jsou jinde

Podle oslovených realitních makléřů bude cena každého z Rathových hostivických domů přesahovat deset milionů korun.

„Dům s restaurací bude mít minimální hodnotu 15 milionů korun, s velkou pravděpodobností bude ale jeho hodnota ještě vyšší. Je to samozřejmě hrubý odhad, protože nevím, jak se stavby rekonstruovaly, a neznám jejich přesný výměr,“ říká například makléřka, která se specializuje přímo na reality v Hostivici (své jméno kvůli obavám, aby nepřišla o další zakázky, zveřejnit nechce). „Domy se tu prodávají minimálně za 6,5 milionu korun,“ dodává.

A opravdu: podle realitních serverů je možné v Hostivici sehnat dům nejlevněji za 6,4 milionu korun, výjimkou ale nejsou ani stavby, jejichž hodnota se pohybuje okolo 15 milionů korun.

Všechny prodejní smlouvy, které Rath a jeho rodina na přelomu roku uzavřeli, zatěžuje takzvané zřízení služebnosti. To umožňuje Rathovi nemovitosti i nadále užívat „pro vlastní potřebu a potřebu jeho domácnosti“ a „poskytuje mu právo užívat cizí věc a brát z ní plody a užitky“.

Podle právníka Jakuba Štilce, který se vlastnickému právu věnuje, se služebnostem dříve říkalo věcné břemeno. „Jedná se o dohodu, která nemovitost velmi zatěžuje, protože omezuje vlastnické právo. Pokud je to součástí prodeje, tak musí kupující počítat s tím, že ten, kdo mu to prodal, bude nemovitost nadále nějak užívat,“ vysvětluje Štilec.

Manželé Kottovi rozdávají majetek. Zbavili se domu, kde schovávali desítky milionů korun ve sklepě

Číst článek

,Už nebude z čeho brát‘

U Krajského soudu v Praze stojí Rath v pozici obžalovaného ještě ve druhé větvi kauzy. Státní zástupce Jiří Pražák navrhuje, aby mu soud kromě prodloužení pobytu ve vězení zkonfiskoval veškerý majetek. Jenže to prodej nemovitostí značně zkomplikoval, ne-li přímo znemožnil.

„Navrhoval jsem propadnutí celého majetku a z tohoto pohledu to hraje důležitou roli. Je podle mě evidentní, proč to David Rath udělal. Kromě toho jsou tam i další důvody, o těch ale nebudu spekulovat,“ říká pro server iROZHLAS.cz státní zástupce Jiří Pražák. Majetek byl zajištěný, teď není, ale potom už nebude z čeho brát,“ připomíná.

Podobně jako Rath se majetku zbavili v mezidobí i další ústřední aktéři kauzy – manželé Kottovi.

Server iROZHLAS.cz už na začátku letošního roku zjišťoval, proč Krajský soud v Praze majetky obžalovaných odblokoval. „V případě takzvané druhé větve je třeba si uvědomit, že skutky v ní stíhané jsou kvantitativně i kvalitativně odlišné, než tomu bylo ve větvi první, a případná opatření soudu musí vždy vycházet z povahy dané věci,“ uvedla k nezajištění majetku Kottových a Ratha mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá.

Podle Rathova advokáta Romana Jelínka za prodejem majetku nestojí snaha o to, aby se exposlanec vyhnul propadnutí nemovitostí. „Propadnutí majetku nikdy nepřicházelo v úvahu,“ napsal redakci. O ceně nemovitostí lze podle něj spekulovat všemi směry. 

„Cílem je vygenerovat peníze. Klient dělá všechno pro to, aby peněžitý trest splatil. Budou použity peníze, které byly zajištěny u doktora Černého na účtu (Adam Černý – jeden z Rathových obhájců, pozn. red.), a prostředky, které získá z prodeje nemovitostí. Kromě pěti milionů, které mu zajistili, a navíc patří do společného jmění majitelů, žádné prostředky reálně nemá,“ řekl už dříve Jelínek

Státní zástupce navrhl prodloužit trest Rathovi nejméně na 9,5 a Kottovým na 8,5 roku vězení

Číst článek

Ještě nezaplatil

Celkově Rath prodal své podíly v sedmi nemovitostech dětem a partnerce za 4,9 milionu korun. Podle rozsudku v první větvi kauzy má zaplatit desetimilionový finanční trest. Pětimilionovou první splátku zaplatil v únoru, lhůta na uhrazení druhé poloviny ale uplynula v pondělí.

„Druhou splátku svého peněžitého trestu dosud neuhradil,“ uvedla na aktuální dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Hana Černá.

Pokud by se Rath odhodlal namísto prodávání pod cenou rodině k prodeji alespoň jedné z nemovitostí za tržní cenu, pravděpodobně by díky tomu zvládl zaplatit velkou část peněžitého trestu. Bývalému hejtmanovi přitom kvůli nedoplacení hrozí prodloužení pobytu ve vězení až o dva a půl roku. 

Rath soud nicméně požádal o prominutí zbytku trestu nebo nařízení exekuce prodeje části domu ve Zbuzanech. To je také jediná nemovitost, která mu podle informací v katastru nemovitostí zbyla. Vlastní ji však společně s bratrem Michalem, s nímž se pře o dědictví po zesnulém otci Ratmírovi. 

„Zatím můžu jen říct, že se bratr mě a moji rodinu snaží maximálně poškodit tím, že si vymýšlí a uvádí pohledávky, které buď vůbec nenastaly, a jsou tedy fiktivní, jako je například uváděný nějaký neexistující nájem, anebo nastaly, ale v úplně jiné výši a podmínkách, než bratr uvádí,“ říká Michal Rath, který dům ve Zbuzanech opravil a bydlí v něm s rodinou.

Přehled prodeje podílů v Rathových nemovitostech

Rodinné sídlo pro mladšího syna…

Daniel, syn Ratha a jeho manželky Evy, si od otce koupil rodinné sídlo v Hostivicích. Šestinový podíl na pozemku a nadpoloviční podíl v domě v Letní ulici ho vyšly celkem na 1,8 milionu korun. Právě do tohoto domu se David Rath vracel 14. května 2012 s krabicí od vína, ve které policie našla sedm milionů korun. V trezoru v domě pak policie našla i deset milionů korun. Ty měly patřit Ratmíru Rathovi, který je prý vydělal v devadesátých letech při lukrativní práci v Kataru a hodlal je použít na nákup nemovitosti.

Z 300 tisíc korun si Daniel zakoupil také otcův šestinový podíl v bytě s garáží v pražských Vokovicích. Tento byt uváděl Ratmír Rath jako své trvalé bydliště, část bytu je stále napsána na něj, protože kvůli problémům se závětí ještě neskončilo dědické řízení.

…a byt a statek pro staršího

Luxusní vilu v hostivické Sadové ulici spoluvlastnil David Rath s milenkou Renatou Hoffmanovou (dříve Horkou). Ta svou polovinu drží dál, druhou část domu si však od svého otce koupil starší syn Filip. Za polovinu vily s pozemkem o výměře 292 metrů čtverečních zaplatil 800 tisíc korun. V tomto domě má David Rath trvalé bydliště.

Už v prosinci si Filip od otce zakoupil jeho podíl  v malém statku v Sušici u České Lípy. Šestina stavby včetně několika pozemků ho stála 100 tisíc, zbylé podíly drží Rathův bratr Michal a zesnulý Ratmír.  

Michal s Ratmírem drží podíly i v bytě u kolonády v Mariánských Lázních. David Rath svůj šestinový podíl prodal synovi Filipovi za 100 tisíc korun. Součástí bytu je i garáž. 

Restaurace pro partnerku 

V listopadu 2014 si Rath v Hostivicích založil restauraci Citadelu. Nabídla středomořskou kuchyni a Rath ji tehdy představoval jako „místo, kde necháte čas plynout“. Koncept se ale příliš nechytil. Nyní je v domě restaurace U Potoka, kde vaří českou kuchyni a čepují plzeň. Svou polovinu domu prodal Rath milence Renatě Hoffmanové za 1,8 milionu korun. 

Dům, ve kterém sídlí restaurace U Potoka:  

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme