Chorvatsko 0:0 Brazílie

Rath se zbavil většiny nemovitostí, pod cenou je prodal rodině. ‚Už nebude z čeho brát,‘ říká návladní

Pravomocně odsouzený korupčník David Rath vyvedl z dosahu justice své majetky. Jak server iROZHLAS.cz dohledal v katastru nemovitostí, expolitik prodal sedm nemovitostí či podíly v nich synům Filipovi s Danielem a partnerce Renatě Hoffmanové. A to značně pod cenou. „Je evidentní, proč to udělal,“ řekl státní zástupce Jiří Pražák, jenž Rathovi v druhé větvi korupční kauzy navrhuje propadnutí veškerého majetku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u domu, v němž provozoval restauraci. Nyní už mu nepatří. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Exposlanec David Rath na přelomu roku využil moment, kdy mu soudy uvolnily do té doby zaplombovaný majetek. A většinu svých nemovitostí prodal své rodině. Nemovitosti mu přitom justice zajistila, když v roce 2012 začalo vyšetřování jeho korupční aféry. Jenže loni v červnu jej soud v první větvi kauzy pravomocně poslal do vězení a na podzim zablokovaný majetek uvolnil.

A Rath okamžitě jednal: od prosince do ledna letošního roku prodal podíly v sedmi nemovitostech, které spoluvlastnil s otcem Ratmírem, bratrem Michalem a partnerkou Renatou Hoffmanovou. Té prodal svou polovinu domu s restaurací v Hostivici za 1,8 milionu korun. 

Hoffmanová společně s Rathem vlastnila i vilu v hostivické Sadové ulici. Rathovu polovinu si však koupil starší syn, dvacetiletý Filip. Za půlku domu zaplatil 800 tisíc korun. Po sto tisících pak utratil za podíl ve statku v Sušici u České Lípy a za část bytu s garáží v Mariánských Lázních.

Devatenáctiletému Danielovi, kterého má s manželkou Evou, Rath za 1,8 milionu korun prodal část pozemku a většinu rodinného sídla v hostivické Letní ulici (právě v tomto domě policie nalezla deset milionů korun, k nimž se přihlásil Rathův zesnulý otec). Mladší syn si od Davida Ratha koupil za 300 tisíc korun i šestinový podíl v bytě v pražských Vokovicích.

Dům v Letní ulici, který patřil Davidu Rathovi. | Zdroj: Profimedia

Makléřka: Ceny jsou jinde

Podle oslovených realitních makléřů bude cena každého z Rathových hostivických domů přesahovat deset milionů korun.

„Dům s restaurací bude mít minimální hodnotu 15 milionů korun, s velkou pravděpodobností bude ale jeho hodnota ještě vyšší. Je to samozřejmě hrubý odhad, protože nevím, jak se stavby rekonstruovaly, a neznám jejich přesný výměr,“ říká například makléřka, která se specializuje přímo na reality v Hostivici (své jméno kvůli obavám, aby nepřišla o další zakázky, zveřejnit nechce). „Domy se tu prodávají minimálně za 6,5 milionu korun,“ dodává.

A opravdu: podle realitních serverů je možné v Hostivici sehnat dům nejlevněji za 6,4 milionu korun, výjimkou ale nejsou ani stavby, jejichž hodnota se pohybuje okolo 15 milionů korun.

Všechny prodejní smlouvy, které Rath a jeho rodina na přelomu roku uzavřeli, zatěžuje takzvané zřízení služebnosti. To umožňuje Rathovi nemovitosti i nadále užívat „pro vlastní potřebu a potřebu jeho domácnosti“ a „poskytuje mu právo užívat cizí věc a brát z ní plody a užitky“.

Podle právníka Jakuba Štilce, který se vlastnickému právu věnuje, se služebnostem dříve říkalo věcné břemeno. „Jedná se o dohodu, která nemovitost velmi zatěžuje, protože omezuje vlastnické právo. Pokud je to součástí prodeje, tak musí kupující počítat s tím, že ten, kdo mu to prodal, bude nemovitost nadále nějak užívat,“ vysvětluje Štilec.

Manželé Kottovi rozdávají majetek. Zbavili se domu, kde schovávali desítky milionů korun ve sklepě

Číst článek

,Už nebude z čeho brát‘

U Krajského soudu v Praze stojí Rath v pozici obžalovaného ještě ve druhé větvi kauzy. Státní zástupce Jiří Pražák navrhuje, aby mu soud kromě prodloužení pobytu ve vězení zkonfiskoval veškerý majetek. Jenže to prodej nemovitostí značně zkomplikoval, ne-li přímo znemožnil.

„Navrhoval jsem propadnutí celého majetku a z tohoto pohledu to hraje důležitou roli. Je podle mě evidentní, proč to David Rath udělal. Kromě toho jsou tam i další důvody, o těch ale nebudu spekulovat,“ říká pro server iROZHLAS.cz státní zástupce Jiří Pražák. Majetek byl zajištěný, teď není, ale potom už nebude z čeho brát,“ připomíná.

Podobně jako Rath se majetku zbavili v mezidobí i další ústřední aktéři kauzy – manželé Kottovi.

Server iROZHLAS.cz už na začátku letošního roku zjišťoval, proč Krajský soud v Praze majetky obžalovaných odblokoval. „V případě takzvané druhé větve je třeba si uvědomit, že skutky v ní stíhané jsou kvantitativně i kvalitativně odlišné, než tomu bylo ve větvi první, a případná opatření soudu musí vždy vycházet z povahy dané věci,“ uvedla k nezajištění majetku Kottových a Ratha mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá.

Podle Rathova advokáta Romana Jelínka za prodejem majetku nestojí snaha o to, aby se exposlanec vyhnul propadnutí nemovitostí. „Propadnutí majetku nikdy nepřicházelo v úvahu,“ napsal redakci. O ceně nemovitostí lze podle něj spekulovat všemi směry. 

„Cílem je vygenerovat peníze. Klient dělá všechno pro to, aby peněžitý trest splatil. Budou použity peníze, které byly zajištěny u doktora Černého na účtu (Adam Černý – jeden z Rathových obhájců, pozn. red.), a prostředky, které získá z prodeje nemovitostí. Kromě pěti milionů, které mu zajistili, a navíc patří do společného jmění majitelů, žádné prostředky reálně nemá,“ řekl už dříve Jelínek

Státní zástupce navrhl prodloužit trest Rathovi nejméně na 9,5 a Kottovým na 8,5 roku vězení

Číst článek

Ještě nezaplatil

Celkově Rath prodal své podíly v sedmi nemovitostech dětem a partnerce za 4,9 milionu korun. Podle rozsudku v první větvi kauzy má zaplatit desetimilionový finanční trest. Pětimilionovou první splátku zaplatil v únoru, lhůta na uhrazení druhé poloviny ale uplynula v pondělí.

„Druhou splátku svého peněžitého trestu dosud neuhradil,“ uvedla na aktuální dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Hana Černá.

Pokud by se Rath odhodlal namísto prodávání pod cenou rodině k prodeji alespoň jedné z nemovitostí za tržní cenu, pravděpodobně by díky tomu zvládl zaplatit velkou část peněžitého trestu. Bývalému hejtmanovi přitom kvůli nedoplacení hrozí prodloužení pobytu ve vězení až o dva a půl roku. 

Rath soud nicméně požádal o prominutí zbytku trestu nebo nařízení exekuce prodeje části domu ve Zbuzanech. To je také jediná nemovitost, která mu podle informací v katastru nemovitostí zbyla. Vlastní ji však společně s bratrem Michalem, s nímž se pře o dědictví po zesnulém otci Ratmírovi. 

„Zatím můžu jen říct, že se bratr mě a moji rodinu snaží maximálně poškodit tím, že si vymýšlí a uvádí pohledávky, které buď vůbec nenastaly, a jsou tedy fiktivní, jako je například uváděný nějaký neexistující nájem, anebo nastaly, ale v úplně jiné výši a podmínkách, než bratr uvádí,“ říká Michal Rath, který dům ve Zbuzanech opravil a bydlí v něm s rodinou.

Přehled prodeje podílů v Rathových nemovitostech

Rodinné sídlo pro mladšího syna…

Daniel, syn Ratha a jeho manželky Evy, si od otce koupil rodinné sídlo v Hostivicích. Šestinový podíl na pozemku a nadpoloviční podíl v domě v Letní ulici ho vyšly celkem na 1,8 milionu korun. Právě do tohoto domu se David Rath vracel 14. května 2012 s krabicí od vína, ve které policie našla sedm milionů korun. V trezoru v domě pak policie našla i deset milionů korun. Ty měly patřit Ratmíru Rathovi, který je prý vydělal v devadesátých letech při lukrativní práci v Kataru a hodlal je použít na nákup nemovitosti.

Z 300 tisíc korun si Daniel zakoupil také otcův šestinový podíl v bytě s garáží v pražských Vokovicích. Tento byt uváděl Ratmír Rath jako své trvalé bydliště, část bytu je stále napsána na něj, protože kvůli problémům se závětí ještě neskončilo dědické řízení.

…a byt a statek pro staršího

Luxusní vilu v hostivické Sadové ulici spoluvlastnil David Rath s milenkou Renatou Hoffmanovou (dříve Horkou). Ta svou polovinu drží dál, druhou část domu si však od svého otce koupil starší syn Filip. Za polovinu vily s pozemkem o výměře 292 metrů čtverečních zaplatil 800 tisíc korun. V tomto domě má David Rath trvalé bydliště.

Už v prosinci si Filip od otce zakoupil jeho podíl  v malém statku v Sušici u České Lípy. Šestina stavby včetně několika pozemků ho stála 100 tisíc, zbylé podíly drží Rathův bratr Michal a zesnulý Ratmír.  

Michal s Ratmírem drží podíly i v bytě u kolonády v Mariánských Lázních. David Rath svůj šestinový podíl prodal synovi Filipovi za 100 tisíc korun. Součástí bytu je i garáž. 

Restaurace pro partnerku 

V listopadu 2014 si Rath v Hostivicích založil restauraci Citadelu. Nabídla středomořskou kuchyni a Rath ji tehdy představoval jako „místo, kde necháte čas plynout“. Koncept se ale příliš nechytil. Nyní je v domě restaurace U Potoka, kde vaří českou kuchyni a čepují plzeň. Svou polovinu domu prodal Rath milence Renatě Hoffmanové za 1,8 milionu korun. 

Dům, ve kterém sídlí restaurace U Potoka:  

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme