David Rath nemůže za hranice, soudu odevzdal cestovní doklady

Bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath obžalovaný z korupce dopoledne odevzdal u soudu své cestovní doklady. Plní tak podmínky pondělního propuštění z vazby. Vrchní soud totiž přijal jeho slib, že neuteče za hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath odjíždí od ruzyňské vazební věznice | Zdroj: ČTK

David Rath se o všech podmínkách, které musí po propuštění z vazby dodržovat, dozvěděl dnes ráno. Právník mu doporučil ihned odevzdat cestovní doklady. Zároveň se musel nahlásit probačnímu úředníkovi.

Vrchní soud při pondělním propuštění z vazby přijal od Davida Ratha písemný slib. V něm se například píše, že bývalý hejtman povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním programu Davida Ratha na svobodě informovala reportérka Květa Moravcová

Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními. Přijetím tohoto slibu soud nahradil Rathovu vazbu, která trvala 18 měsíců. Podle vrchního soudu se nepodařilo prokázat, že by měl Rath v zahraničí nějaké tajné konto.

„Už jsem podepsal pracovní smlouvu, takže bych měl v nejbližších dnech začít pracovat ve své původní profesi lékaře. Jsem odborností internista, takže budu pokračovat v tom, co jsem dělal i před svým zatčením. Aspoň v tom časovém rozsahu, který umožní soudní líčení,“ řekl dnes David Rath.

Za Davida Ratha se také zaručilo několik známých osobností, třeba herec Jan Kačer, někdejší olympionik Robert Změlík nebo herečka Taťána Fischerová. Jejich záruky ale soud nepřijal.

Státní zástupce Petr Jirát s propuštěním exposlance nesouhlasil, podle něj může Rath kdykoli utéct. Českému rozhlasu už dříve řekl, že důvody vazby nepominuly. „Já si to osobně nemyslím. Proto jsem také stále trval na tom, aby ve vazbě zůstal,“ zopakoval žalobce.

Bývalá politička a herečka Taťána Fischerová, která se za bývalého poslance zaručila, se naopak Rathova útěku neobává.

„Já jsem začala přemýšlet nad tím, jak je možné, že někdo může být tak dlouho držen ve vazbě, když vlastně pominuly ty tři důvody. A ten třetí, který státní zástupce držel a drží, že by mohl utéct, mi prostě nepřišel přesvědčivý. Protože na to, abyste mohli žít dlouhodobě a vlastně asi celý zbytek života v cizině, přece musíte mít zatraceně velké konto,“ říká Fischerová.

Hlavní líčení bude pokračovat 3. prosince. Žaloba viní exhejtmana a dalších deset lidí z upravování zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázelo uplácení.

Alžběta Havlová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme