David Rath obvinil ve sněmovně ministra Julínka z korupce

Další spor mezi sociálním demokratem Davidem Rathem a ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) dnes zažila Poslanecká sněmovna. Rath totiž Julínka nařkl z korupce, měl podle něj brát peníze od farmaceutických firem. Za jeho výroky teď občanští demokraté požadují, aby byl David Rath postaven před disciplinární komisi. K roztržce obou politiků došlo při jednání o Rathově návrhu, kterým chtěl zabránit případnému převodu fakultních nemocnic na akciové společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Štěpán Kotrba

Julínek před poslanci Davida Ratha vyzval, aby zveřejnil své zisky z podnikání ve zdravotnictví. Sociálně demokratický poslanec je totiž spolumajitelem zdravotnického zařízení. A jeho reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

"Řekněte, kolik milionů jste dostal a jak rozhodujete o jejich preparátech, jaké - podle mě - úplatky od nich dostáváte. Vy jste normální - podle mého soudu - korupčník!" řekl Rath na adresu ministra.

Své tvrzení pak podložil výroční zprávou za rok 2006 sdružení Reforma zdravotnictví-forum.cz, jehož je Julínek členem. Sdružení mělo dostat téměř dva a půl milionu korun na činnost od 14 firem.

Podle Tomáše Julínka by ale David Rath měl tyto věci vysvětlit hlavně v disciplinárním řízení. "Já říkám, že mě napadl nehorázným způsobem, už kvůli tomu byl žalován několikrát, a ať to vykládá disciplinární komisi. Moje svědomí je nepochybně čisté, a on je sprosťák."

Podobná slovní přestřelka není ve sněmovně zdaleka první. "Musím říci, že podobné scény se poslední dobou odehrávají častěji a že mě to vůbec netěší," poznamenal předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Mandátový a imunitní výbor by Davidu Rathovi mohl uložit, aby se omluvil. Mohl by mu dát ale i pokutu.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath měl v minulosti už řadu podobných střetů. Například nařkl europoslance Milana Cabrnocha z propojení jeho soukromé firmy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou v projektu internetových zdravotních knížek IZIP. V živé paměti je pak fyzický incident s bývalým místopředsedou ODS Miroslavem Mackem, který v přímém televizním přenosu uštědřil Davidu Rathovi pohlavek.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme