Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Rath v neprospěch všech obviněných

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil Pavel Zeman i tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Podle informací České televize jsou důvodem neuznané odposlechy a nesouhlas s právní kvalifikací v bodě, ve kterém byl Rath uznán vinným.

Praha (Aktualizováno: 12:20 25. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, v Hostivici. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obecně řeknu, že dovolání v kauze Rath jsem podal,“ řekl serveru iROZHLAS.cz nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

OBRAZEM. Poslední den Davida Ratha na svobodě: zubař, oběd a nečekaný únik před novináři

Číst článek

Malý později informaci upřesnil. „Mohu potvrdit, že nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch všech obviněných.“

Podle informací České televize podání podal kvůli neuznání odposlechů v kauze Davida Ratha. Pavel Zeman nesouhlasí s několika závěry Vrchního soudu v Praze. Ten neuznal policejní odposlechy, které byly jedním z klíčových důkazů. Ratha tak zprostil ve čtyřech z pěti bodů obžaloby a trest mu o rok a půl snížil.

„Nejvyšší státní zástupce se domnívá, že rozhodnutí vrchního soudu je v tomto směru nejen nesprávné, ale zcela flagrantně vadné, takže zde je skutečně nezbytný zásah Nejvyššího soudu v neprospěch obviněných,“ řekla České televizi Lenka Jirgalová z Nejvyššího státního zastupitelství.

Ta také upozornila, že Zeman také nesouhlasí s právní kvalifikací jednání Davida Ratha v bodě, v jakém byl bývalý hejtman Vrchním soudem v Praze uznán vinným.

Sedm let vězení

Policie zadržela Ratha před sedmi lety 12. května 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl letos v červnu pražský vrchní soud v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici.

Rath nastoupil do vězení v Teplicích, odpykat si má sedmiletý trest za korupci

Číst článek

Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení na sedm let. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Manželé Petr a Kateřina Kottovi odešli s trestem pět a půl roku.

Trest si vyslechl také manažer Pavel Drážďanský, půjde na pět let za mříže a propadnou mu dva miliony korun. Pětileté tresty dostali administrátorka zakázek Lucia Novanská a manažer Tomáš Mladý. S tříletou podmínkou od soudu odešla podnikatelka Ivana Salačová, která spolupracovala s vyšetřovateli.

Obžalované manažery Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka figurující v části kauzy týkající se zdravotnických zakázek ale zprostil obžaloby. Senát soudce Pavla Zelenky totiž trval na tom, že platí jeho původní rozhodnutí, kterým zrušil platnost odposlechů v kauze.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme