Rath uhradil první splátku peněžitého trestu. Státu zaplatil pět milionů korun

David Rath zaplatil státu první část svého peněžitého trestu ve výši pěti milionů korun. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Bývalý hejtman Rath si ve vězení odpykává sedmiletý trest za ovlivňování tendrů ve Středočeském kraji. Celkem má Rath státu uhradit 10 milionů, druhou část má splatit v červnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath zaplatil státu první část svého peněžitého trestu ve výši pěti milionů korun. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V tuto chvíli má doktor David Rath uhrazenu část peněžitého trestu ve výši pěti milionů korun,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí krajského soudu Hana Černá. Rath měl první část svého celkem desetimilionového peněžitého trestu zaplatit do 15. února 2020.

Oba manželé Kottovi zaplatili státu 15 milionů. Rath plánuje 10 milionů uhradit ve dvou splátkách

Číst článek

„Více podrobností nebudeme k této věci uvádět,“ dodala pak Černá na otázku, zda Rath část peněžitého trestu zaplatil do zmíněného termínu, který připadl na sobotu. Ještě v pátek 14. února přitom Krajský soud v Praze exhejtmanovy peníze na účtu neměl.

David Rath si o splátkový kalendář požádal už dříve sám. Soud mu vyhověl a desetimilionový trest rozdělil na dvě pětimilionové splátky. Druhou část má bývalý vlivný sociální demokrat zaplatit do 20. června 2020.

Peněžitý trest Rathovi Krajský soud v Praze uložil v takzvané první větvi jeho korupční kauzy, ve které byl pravomocně odsouzen za manipulování zakázek ve Středočeském kraji. Sedmiletý trest odnětí svobody si Rath odpykává na pražské Ruzyni.

Rok navíc

Spolu s Rathem byli v první větvi kauzy odsouzeni také manželé Petr a Kateřina Kottovi, a sice k šesti letům ve vězení s peněžitým trestem ve výši 15 milionů pro každého. Kottovi svůj peněžitý trest splatili začátkem ledna.

Soud vyměřil Rathovi a Kottovým 8 let vězení, Metrostav nesmí tři roky soutěžit o veřejné zakázky

Číst článek

Peněžitého trestu bývalého středočeského hejtmana se podle jeho advokátů týkaly nedávné pohyby s majetkem. iROZHLAS.cz se Rathových obhájců na jeho nemovitosti ptal na konci ledna v souvislosti s jejich uvolněním ze strany soudu. V té době Rathovi i Kottovým hrozilo úplné propadnutí majetku v takzvané druhé větvi korupční kauzy, Kottovi uvolnění majetku využili k jeho převedení na třetí osoby.

Rath na rozdíl od třeba Kateřiny Kottové, která svůj majetek darovala otci, své podíly prodával. „Cílem je vygenerovat peníze. Klient dělá všechno pro to, aby peněžitý trest splatil. Budou použity peníze, které byly zajištěny u doktora Černého na účtu (Adam Černý – jeden z Rathových obhájců, pozn. red.) a prostředky, které získá z prodeje nemovitostí,“ řekl na konci ledna Rathův zástupce Roman Jelínek.

Nepravomocný rozsudek ve druhé větvi kauzy, ve které bylo obžalováno celkem devět lidí a osm společností, vynesl 31. ledna.

Rathovi chce soud o rok prodloužit jeho současný trest a uložil mu také peněžitý trest ve výši 18 milionů korun. Návrhu žaloby na úplné propadnutí majetku soud nevyhověl. Proti rozsudku se Rath po jeho písemném vyhotovení odvolá, stejně jako další obžalovaní. Případ se tak dostane na stůl vrchního soudu.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme