David Rath podepsal abdikační dopis

První náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath zítra opustí post prezidenta České lékařské komory. Dnes podepsal abdikační dopis. Premiér Jiří Paroubek navrhl Ratha do funkce ministra zdravotnictví po odvolané Miladě Emmerové. Kvůli případnému střetu zájmů ho ale prezident Václav Klaus nejmenoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

"Jak dopis dorazí na Hrad. Nechal jsem tento abdikační dopis, který je směřován všem členům představenstva České lékařské komory, poslat na Úřad vlády. Úřad vlády si s ním naloží, jak on uzná za vhodné," řekl Rath.

Kvůli tomu, že prezident odmítl Ratha jmenovat, navrhl včera premiér Paroubek své vlastní jmenování. To je podle Ratha pouze technické řešení. "Ten jeho plán běží tak, jak ho pan premiér veřejnosti slíbil. Stále primárně trvá na jmenování toho člověka, kterého sám navrhl. Toto je pouze technické řešení v situaci, kdy prezident republiky je nečinný," řekl Rath.

Premiér nyní věří, že Václav Klaus Davida Ratha ministrem jmenuje: "Pan prezident to určitě vnímá. Zítra mu napíši dopis, až to bude černé na bílém od pana doktora Ratha. Myslím si, že v tuto chvíli by pan prezident mohl vzít v úvahu to čestné prohlášení, které tam má, pokud vím, tak už přes týden, protože to bude naplněno. Jestliže se to stane zítra nebo pozítří, tak už se nic nestane."

Zda však prezident Davida Ratha opravdu jmenuje ministrem zdravotnictví, není dosud jasné. A to právě kvůli Paroubkově žádosti, aby prezident svěřil úřad jemu. Tato situace se podle mluvčího prezidenta Petra Hájka bude muset vyjasnit.

"Prezident má v této chvíli k dispozici od premiéra dvě žádosti ke jmenování ministrem zdravotnictví. První pro doktora Ratha, druhou, v níž premiér požaduje pověření sebe sama pro stejnou funkci. Tyto žádosti jdou proti sobě. Je zjevné, že oba nemohou usednout na stejnou židli. Jakmile se tyto nejasnosti ozřejmí a bude jasné, co vlastně premiér skutečně navrhuje, bude prezident reagovat," vysvětlil Hájek.

Teď vede ministerstvo zdravotnictví ministr práce Zdeněk Škromach z ČSSD. Fakticky ho ale řídí Rath.

Lucie Weissová, Alžběta Havlová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme