Exhejtman Rath má za sebou polovinu trestu. Soud požádal o podmínečné propuštění

Bývalý poslanec ČSSD, někdejší středočeský hejtman a exministr zdravotnictví David Rath by se brzy mohl dostat na svobodu. Odpykal si už polovinu sedmiletého trestu za korupci při organizování zakázek ve Středočeském kraji. Městský soud v Brně už obdržel Rathovu žádost o podmínečné propuštění, informovala server Aktuálně.cz mluvčí Petra Hovorková.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath před budovou Nejvyššího soudu v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Zdejší soud již obdržel návrh pana Ratha na podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody,“ informovala Hovorková s tím, že žádost soud dostal už minulý týden.

‚Nezákonné a protiústavní.’ Proč Kotta z korupční kauzy Rath soud na druhý pokus pustil z vězení?

Číst článek

„Ve věci zatím není nařízeno veřejné zasedání,“ doplnila mluvčí brněnského městského soudu pro Aktuálně.cz. Žádostí se bude zabývat soud v Brně, protože Rath vykonává trest ve věznici v Brně-Bohunicích.

Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy.

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová i její manžel Petr byli odsouzeni kvůli korupci při zadávání zakázek Středočeského kraje k o rok nižším trestům. Trojici udělil odvolací soud i vysoké peněžité tresty. Tresty vězení v případu dostali další tři lidé, dva odešli od soudu s podmínkami, tři osvobodil.

Bývalý hejtman Rath neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu v první větvi korupční kauzy

Číst článek

Kottovou již soud podmíněně propustil na konci června letošního roku, jejího manžela Petra nejprve pustit nechtěl, napodruhé ale na konci srpna jeho žádosti vyhověl.

První pravomocný verdikt v případu manipulací se zakázkami Středočeského kraje padl v červnu 2019, sedm let od Rathova zadržení policií. Bývalého politika zatkli kriminalisté v květnu 2012, našli u něho krabici se sedmi miliony korun.

Ve druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme