Udělal jsem řadu chyb, rozsudek nadále respektuji, uvedl Rath. Do politiky se po propuštění nechystá

David Rath respektuje rozsudek, na jehož základě strávil ve vězení 3,5 roku kvůli korupci. Řekl to v úterý médiím po návratu do Hostivice u Prahy, v níž žije. Připouští, že udělal řadu chyb. Do politiky se vrátit nechce, dodal. Na improvizovaném brífinku v hostivické restauraci řekl, že bude ještě několik týdnů dojíždět do brněnské věznice jako lékař na částečný úvazek.

Hostivice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath na tiskové konferenci se svým právníkem Romanem Jelínkem

David Rath na tiskové konferenci se svým právníkem Romanem Jelínkem | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Rathovi zbývá doplatit pět milionů z desetimilionového peněžitého trestu. Podle jeho advokáta Romana Jelínka se placení nevyhýbá. Z advokátova vyjádření vyplývá, že Rath zřejmě musí ke splacení trestu prodat svůj dosavadní majetek.

Rath v úterý řekl, že ho zájem médií překvapil, a poděkoval Svazu pacientů ČR za záruku a podání návrhu na propuštění. Poděkoval také svému advokátovi.

Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu. O jeho propuštění v úterý ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let.

Kauza s krabicí

Exhejtman Rath je na svobodě, soud ho podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu

Číst článek

Svaz pacientů podal návrh na propuštění, protože Rath si podle jeho prezidenta Luboše Olejára jako každý jiný občan odslouží polovinu svého trestu, tak má právo žádat o propuštění, řekl novinářům prezident.

Novináře také Rath vyzval, aby se více věnovali situaci v českém vězeňství. „Problém je, že skutečně tři čtvrtě lidí jsou narkomani a recidivisté,“ připustil Rath. Podle něj s takovými lidmi český systém neumí pracovat. Míní, že by také soudy měly častěji využívat domácí vězení či peněžitý trest, což by bylo efektivnější řešení například pro odškodnění poškozených.

Bývalý hejtman by také v budoucnu měl podle prezidenta Svazu pacientů ČR Olejára působit ve funkci pacientského ombudsmana pro střední Čechy a Prahu.

Ratha policie zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav.

Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu. Podle aktuálního vyjádření bývalého hejtmana druhá větev jeho kauzy nepřináší nic nového. „Myslím si, že to mělo být odbyto prvním rozsudkem,“ řekl Rath.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme