Otec věřil, že ho můj bratr udal, prohlásil David Rath ve sporu o závěť

Exministr zdravotnictví a bývalý středočeský hejtman David Rath trvá na pravosti závěti, kterou mu jeho otec Ratmír odkázal veškerý majetek. Staršího syna Michala prý Ratmír v testamentu opominul, protože věřil, že ho tento syn udal na policii. Lékař a někdejší vlivný politik ČSSD to uvedl v pátek u soudu. Michal Rath v projednávané žalobě zpochybňuje, že závěť napsal a podepsal jeho otec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři Michal (vlevo) a David Rathovi | Foto: Radek Kedroň | Zdroj: Český rozhlas

Listina, které se spor týká, vznikla v srpnu 2014, tedy dva měsíce před smrtí Ratmíra Ratha. Mladší z jeho synů David Rath tvrdí, že otec sepsal testament poté, co ve své ordinaci prodělal lehčí infarkt.

Krádež šperků, křivé obvinění, podvod. Bratři Rathové na sebe podali několik trestních oznámení

Číst článek

Zdravotní sestra, která u tvorby dokumentu figurovala jako svědek, prý nejprve Davidovi zaslala kopii závěti a později mu předala originál.

Rath ho uschoval až do dědického řízení, kdy listinu předložil notáři.

„Nečekal jsem to, ale nepřekvapilo mě to. Vztahy mého bratra a otce nebyly nikdy úplně ideální. Otec mě požádal, abych bratrovi o závěti neříkal, s tím, že pro to má své důvody. Měl strach, aby se mu bratr nemstil,“ uvedl bývalý středočeský hejtman Rath ke znění závěti při dnešním výslechu u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Hádky v rodině Rathových

Hostivický lékař prohlásil, že už rok před otcovým onemocněním propukla mezi Ratmírem a Michalem vypjatější hádka.

„Řekl mi, že s Michalem končí. Že ho Michal chce udat nebo udal na policii, že mu neustále vyhrožuje a nadává. Mělo se to týkat finančních prostředků, které u mě policie zajistila a které patřily otci,“ popsal.

Zabavené peníze

Součástí dědictví po Ratmíru Rathovi by mělo být i zmíněných osm milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce u Davida Ratha v roce 2012. Tehdy ho zadržela kvůli údajné korupci, za kterou byl později nepravomocně odsouzen. Bývalý hejtman dlouhodobě tvrdí, že peníze naspořil jeho otec.

David Rath v pátek doplnil, že otcovým podezřením ohledně Michala původně nevěřil, později však z některých dokumentů sám dovodil, že jeho bratr byl v kontaktu s policejními vyšetřovateli.

Soudkyně poté odročila další jednání naneurčito. Na návrh Michala Ratha nechá vyhotovit znalecký posudek od kardiologa, který by se měl zabývat tím, v jakém zdravotním stavu se Ratmír Rath v okamžiku sepsání závěti nacházel.

Michal Rath trvá na tom, že se jeho otec nikdy nezmínil o tom, že by ho chtěl vydědit. Poukazuje mimo jiné na to, že závěť nemá náležitou formu veřejné listiny. V dědickém řízení se v souvislosti s trestním stíháním svého bratra snažil prosadit, aby David Rath po otci nemohl zdědit vůbec nic, a to z důvodu, že údajnou trestnou činností poškodil celou společnost, a tedy i svého otce.

Spor o dědictví

  • srpen 2014 - Podle Davida Ratha sepisuje jeho otec závěť, v níž mu vše odkazuje. Podle Michala Ratha jde pouze o nevěrohodný cár papíru, pomocí něhož ho chce bratr připravit o jeho část dědictví.
  • srpen 2014 - Dva dny po sepsání závěti se Ratmír Rath podstupuje operaci srdce.
  • říjen 2014 - Ratmír Rath umírá.
  • listopad 2014 - David Rath nese závěť ze srpna k notáři.
  • prosinec 2014 - Krátce před Štědrým dnem oznamuje David Rath bratrovi informaci o existenci závěti, která Michala Ratha připravuje o většinu dědictví.
  • přelom 2015/2016 - Michal Rath kvůli sporům o dědictví podává na bratra žalobu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme