Rath je ve věznici v Ruzyni. O přemístění požádal sám, zaujal ho inzerát na místo vězeňského lékaře

Bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vězeňská služba přestěhovala z Teplic do pražské Ruzyně. Eskorta Ratha, který v Teplicích nastoupil sedmiletý trest za korupční kauzu ve Středočeském kraji, do Prahy převezla v úterý. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl Rathův advokát Roman Jelínek.

Praha (Aktualizováno: 13:28 29. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Potvrzuji, převezen byl v úterý,“ napsal v SMS zprávě pro server iROZHLAS.cz Roman Jelínek na dotaz, zda se David Rath přestěhoval z Teplic do Ruzyně. Vedení věznice ani vězeňská služba Rathův přesun komentovat nechtěly. Informaci s odvoláním na důvěryhodné zdroje jako první zveřejnil server Lidovky.cz.

‚Úmyslně páchal závažnou trestnou činnost.‘ Soud zamítl Rathovu žádost o mírnější režim ve vězení

Číst článek

Rath se o stěhování do pražské Ruzyně přihlásil sám. Za mřížemi totiž chce vykonávat lékařskou praxi a ruzyňská káznice právě lékaře hledá, na inzerát v časopise České lékařské komory minulý týden upozornil server Česká justice. „Po vyjití inzerátu oslovil vězeňskou službu s tím, že je připraven okamžitě nastoupit jako praktický lékař,“ dodal Jelínek v SMS zprávě.

Stávající předpisy ale v tomto ohledu Rathovi příliš nenahrávají. Odsouzení pozici vězeňského lékaře vykonávat nemohou. „Vězněná osoba nesmí například přijít do kontaktu s psychotropními a omamnými látkami, s peněžní hotovostí, nesmí mít přístup k osobním údajům,“ uvedla pro iROZHLAS.cz už dříve mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Vězeňská služba ale zároveň hledá způsoby, jak na „specifické pozice“, mezi které patří právě i lékaři, odsouzené zařadit.

Spor o Teplice

Do věznice v Ruzyni měl David Rath nastoupit už v říjnu, jako nástupní místo mu ji určil soud. Exhejtman se ale po poradě se svými advokáty rozhodl pro nástup na severu Čech. Zdůvodňoval to nedostatkem lékařů v regionu.

Rathův pobyt v teplické věznici byl předmětem veřejného sporu mezi vězeňskou službou a státním zastupitelstvím. Bývalého vlivného sociálního demokrata vězeňská komise zařadila do vysokého stupě zabezpečení, kterým v době jeho nástupu Teplice nedisponovaly. Předpisově směla věznice přijímat jen odsouzené v nižších stupních zabezpečení, na což server iROZHLAS.cz upozornil už v polovině prosince.

Teplické káznici změnili status, nově může věznit odsouzence s vysokými tresty. Kvůli Davidu Rathovi?

Číst článek

Státní zastupitelství to vězeňské službě vytklo při listopadové prověrce teplické káznice, spolu s tím, že Rath nenosil vězeňský stejnokroj a měl bez potřebných papírů zdravotní matraci. Vedení věznice a vězeňské služby se ve sporu o stupeň zabezpečení hájilo tím, že Rathovi podmínky přísného režimu simuluje, a nevidí tedy důvod pro jeho přestěhování.

Důvodem pro Rathovo setrvání v Teplicích bylo i jednání u tamního okresního soudu, který řešil odvolání bývalého hejtmana proti  zařazení do vysokého stupně zabezpečení. „Pokud by byl převezen jinam, musel by se za několik týdnů vracet kvůli projednání před teplických soudem. Rozhodnutí ředitele tedy bylo logické a legitimní,“ řekl na lednové tiskové konferenci ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Teplický soud verdikt o Rathově stupni zabezpečení vynesl v polovině ledna, když jeho žádost zamítl. Sám exhejtman se ale do soudní síně nedostavil, požádal o jednání ve své nepřítomnosti. „Umístění odsouzeného do vysokého stupně zabezpečení odpovídá zákonu a bylo také řádně odůvodněno,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu Lucie Yakut.

A přestože soud rozhodl v Rathův neprospěch, tehdy se ještě ze severu Čech nestěhoval. Vazební věznice Teplice se totiž k Novému roku v tichosti stala káznicí s ostrahou s vysokým stupněm zabezpečení.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme