David Rath se díky důvěře delegátů udržel v čele České lékařské komory

Prezidentem České lékařské komory zůstává David Rath. Svoji pozici obhájil při hlasování o důvěře. Podpořilo ho 151 z 273 delegátů sjezdu komory, který se koná v Praze. Kritici Rathovi vytýkají příklon k ČSSD, chyby ve zprávě o činnosti komory a také případný souběh funkcí prezidenta komory a ministra zdravotnictví. David Rath reagoval tím, že nabídka na post šéfa rezortu zdravotnictví zatím nepřišla a že není jisté, že ji přijme. Dnes má sjezd ČLK na programu otázku nových smluv se zdravotními pojišťovnami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Zdroj: ČTK

Někteří delegáti Rathovi vytýkají, že má politické ambice a veřejně dal najevo, že by přijal funkci ministra zdravotnictví, pokud mu ji premiér nabídne. Rath v tom ale na rozdíl od svých oponentů nevidí porušení komorových předpisů. Pro Rathovo odvolání hlasovalo 102 delegátů sjezdu, proti jich bylo 151 a 20 se zdrželo hlasování.

Sám David Rath řekl, že hlasování o důvěře se příliš nelišilo od těch na minulých sjezdech. Dodal, že nabídka na post ministra zatím nepřišla. Na ministerstvo se mu prý ani nechce. "Křeslo ministra zdravotnictví je elektrické křeslo. Čili to může chtít jenom velký masochista, já se považuji jen za malého masochistu," řekl Rath. Prezident ČLK ale přiznává, že funkci může přijmout.

Mezi kritiky Ratha patří místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Radiožurnálu řekl, že hlasování o důvěře by měla prověřit revizní komise. Podle Jelínka došlo k závažnému porušení pravidel jednacího řádu.

Dnes by mohli vznést delegáti otázku povinného členství v České lékařské komoře, která má v současnosti přibližně 40 tisíc členů. Někteří z nich ale chtějí povinné členství zrušit. Nemají však jednotný názor na to, zda nechat povinné členství pro všechny lékaře, nebo jen pro ty se soukromou praxí. Další možností je povinná registrace a členství jen dobrovolné.

Mnozí lékaři otázku členství v komoře spojují s potřebností organizace a s tím, zda plní svou funkci. Zda se v poslední době neomezila pouze na boj o peníze pro lékaře.

Předseda karlovarské okresní České lékařské komory Karel Moravec očekává, že se komora na sjezdu vrátí k principům a povinnostem, které jako profesní organizace má.

"Komora se totiž v posledních letech vyprofilovala jako odborářská nátlaková lobbyistická skupina. Nicméně lékařská komora je tu od něčeho jiného, od garance vzdělávání, garance vysoké kvality lékařské práce a od udržování kontinuity této kvality. Úkrok stranou, který je dán osobou pana prezidenta Ratha je nedobrý," myslí si Moravec.

Sjezd lékařů bude řešit uzavírání nových smluv s pojišťovnami

Tématem sobotního jednání sjezdu ČLK budou i nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které budou muset lékaři příští rok uzavřít. Pojišťovny se netají, že při tom chtějí optimalizovat síť lékařů a zdravotnických zařízení. Rath ve zprávě o činnosti ČLK označil "boj" za nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami za jeden z hlavních úkolů komory.

"Chtěli bychom protlačit a prosadit prodloužení smluv alespoň na dalších pět let. S tím souvisí změna návrhu zákona o zdravotnickém zařízení. Je tam doslova napsáno: do 24 měsíců po nabytí účinnosti tohoto zákona zanikají všem smluvním partnerům smlouvy se zdravotními pojišťovnami," řekl Rath.

Toho se lékaři obávají. David Rath má podle svých slov příslib premiéra, že zmíněné ustanovení bude ze zákona vyškrtnuto.

Blanka Černá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme