‚Úmyslně páchal závažnou trestnou činnost.‘ Soud zamítl Rathovu žádost o mírnější režim ve vězení

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost odsouzeného Davida Ratha o přeřazení do mírnějšího vězeňského režimu. Proti rozhodnutí soudu nejsou opravné prostředky. Středočeského exhejtmana komise po nástupu do káznice zařadila do vysokého stupně zabezpečení. Rath žádal alespoň o střední stupeň. Soud uvedl, že Rath úmyslně páchal závažnou trestnou činnost s vysokou společenskou škodlivostí. Rath podle advokáta zváží proti rozhodnutí ústavní stížnost.

SLEDOVALI JSME ONLINE Teplice (Aktualizováno: 11:09 16. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Závažnost trestné činnosti spolu s délkou trestu podle soudu odpovídá stávajícímu zařazení Ratha do vysokého stupně zabezpečení. 

„Umístění odsouzeného do vysokého stupně zabezpečení odpovídá zákonu a bylo také řádně odůvodněno,“ uvedla předsedkyně senátu Lucie Yakut.

Státní zástupce navrhl prodloužit trest Rathovi nejméně na 9,5 a Kottovým na 8,5 roku vězení

Číst článek

„Na rozdíl od odsouzeného soud nemohl odhlížet od vysoké společenské závažnosti trestné činnosti, pro kterou mu byl nyní vykonávaný citelně dlouhý trest uložen," dodala Yakut. Podobně se ve své řeči vyjadřoval také státní zástupce Pavel Norek, který opakovaně poukazoval na to, že Rath byl odsouzen za vysoce společensky škodlivé jednání.

Bývalý středočeský hejtman a ministr zdravotnictví se jednání nezúčastnil. Jeho obhájce Roman Jelínek argumentoval primárně tím, že David Rath není společensky nebezpečný, jedná se o jeho první trest a vedl příkladný osobní život.

Odkazoval se rovněž na zprávu vězeňské služby o Rathově výkonu vazby na pražské Ruzyni z doby před šesti roky. Tam se podle zprávy Rath choval příkladně a nevyvolával žádné konflikty. Podle Jelínka to bylo spolu s dalšími, výše zmíněnými argumenty dostačující k tomu, aby soud shledal, že někdejší politik nemá být zařazen ve vysokém stupni zabezpečení. 

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Teplický soud podle předsedkyně senátu vzal při posuzování žádosti zmíněné „polehčující“ okolnosti v potaz. Nic z toho ale podle Yakut přesto nezabránilo Rathovi páchat trestnou činnost.

Pracovní proces

Rath žádal o zmírnění režimu podle svých advokátů zejména kvůli tomu, aby se mohl zapojit do pracovního procesu uvnitř věznice. „Mohl by třeba v rámci zařízení dělat zdravotníka,“ řekl v polovině prosince pro iROZHLAS.cz Jelínek.

Jelínek o nedostatku lékařů ve věznicích hovořil i před teplickým soudem. Je ve společenském zájmu, aby se Rath a další lékaři ve výkonu trestu mohli praxi věnovat, dodal. Odsouzení pozici vězeňského lékaře podle současných předpisů vykonávat nesmí.

Vězeňská služba nyní ale hledá možnosti, jak odsouzené na pracovní pozici zařadit, pro iROZHLAS.cz to dříve uvedla mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Teplické káznici změnili status, nově může věznit odsouzence s vysokými tresty. Kvůli Davidu Rathovi?

Číst článek

O pracovní zařazení Rath podle Jelínka už žádal. Ve vysokém stupni zabezpečení ale nemůže vykonávat ani pozici zdravotníka.

Proti rozhodnutí komise, která vězně do příslušného stupně zabezpečení zařazuje po nástupu do věznice, se Rath odvolal 25. listopadu 2019. Tedy dříve, než uplynula standardní tříměsíční lhůta. Teplický soud měl původně Rathovo zařazení projednat v prosinci, slyšení ale odročil.

Rathovi původně hrozilo, že se v případě neúspěchu u soudu bude muset stěhovat – teplickou věznici si jako místo nástupu sám vybral, soud ho původně poslal na pražskou Ruzyň – protože káznice neměla vybudovaný oddíl pro vězně ve zmíněném vysokém stupni zabezpečení. Rath tak několik měsíců seděl na místě, kam podle předpisů nepatřil.

Server iROZHLAS.cz na to upozornil před čtyřmi týdny a věznici tuto skutečnost vytkla také kontrola ze státního zastupitelství, která odhalila také další pochybení.

Protežují Ratha? ‚Změna v teplické věznici nesouvisí s konkrétní osobou,‘ tvrdí Horák z vězeňské služby

Číst článek

Vězeňská služba ale k 1. lednu 2020 upravila režim tak, že nyní už je věznicí s vysokým stupněm zabezpečení. Na změnu upozornil minulý týden server iROZHLAS.cz. Rath tak může na severu Čech zůstat i když nebyl přeřazen do nižšího stupně zabezpečení.

Exhejtman nastoupil k výkonu trestu do Teplické věznice 7. října 2019, odpykat si má sedm let za manipulaci zakázky. Z trestu se mu odečítá vazba, ve které strávil osmnáct měsíců. Současně ale exhejtmanovo jméno figuruje také v takzvané druhé větvi kauzy. V té žádá státní zástupce pro Ratha nejméně 9,5 roku za mřížemi. Trest se mu tak může protáhnout.

Proti rozhodnutí teplického soudu nelze podat další stížnost, uvedla soudkyně. Jediným možným krokem Davida Ratha je nyní podle jeho obhájce ústavní stížnost. Exhejtman ji podle Jelínkových slov zváží.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme