VIDEO: Pseudokauza a blamáž, říká šéf vězeňské služby k výtkám, že má Rath v Teplicích úlevy

„Vedení věznice neudělalo nic špatně,“ říká k pobytu Davida Ratha ve Vazební věznici Teplice ředitel vězeňské služby Petr Dohnal. Bývalý středočeský hejtman není VIP vězněm, dodal. Dohnal tak reagoval na zprávu státních zástupců z Ústí nad Labem a Prahy. Ti věznici kritizují, protože Rath nosil civilní oblečení, bez potřebného povolení měl zdravotní matraci a trest si odpykává ve věznici, kam podle předpisů nepatří.

Praha (Aktualizováno: 15:44 8. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Odsouzený Rath není v žádném případě VIP vězněm, kterému by ředitel věznice nadržoval,“ uvedl generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal na úvod setkání s novináři, kterému předcházela úterní tisková zpráva Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Státní zastupitelství v ní informovalo o provinění teplické věznice v souvislosti s výkonem trestu Davida Ratha. Tři prohřešky objevilo při listopadové prověrce věznice. Dohnal zároveň označil pochybení za „údajná“.

Postup Vrchního státního zastupitelství v Praze, které listopadovou kontrolu iniciovalo, a Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které Rathův pobyt v teplické věznici dozoruje, je podle něj nestandardní. Zejména ve způsobu komunikace.

Matrace, džíny a slabé zabezpečení vězně Ratha. Státní zastupitelství odtajnilo prohřešky teplické věznice

Číst článek

„Jsem překvapen, že státní zastupitelství mělo potřebu tuto pseudokauzu medializovat, aniž o údajném pochybení informovalo mě nebo ministerstvo spravedlnosti,“ řekl Dohnal. Jediné informace o „údajných pochybeních“ prý získal z médií.

Dohnal se proto chce sejít s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). S ministryní Benešovou se Dohnal setká v pátek na poradě vedení ministerstva, uvedl pro iROZHLAS.cz tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Šéfžalobce Zeman termín schůzky s Dohnalem zatím nemá, na setkání jsou ale dohodnutí, napsal v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem v úterý novináře informovalo o objevení tří nedostatků vedení teplické věznice v souvislosti s výkonem trestu Davida Ratha.

Odsouzený nenosí vězeňský stejnokroj, měl k dispozici zdravotní matraci bez potřebného povolení a je umístěn ve věznici, kam podle předpisů nepatří, uvedlo státní zastupitelství.

Cela je standardní

Podle ředitele vězeňské služby Vazební věznici Teplice dvakrát navštívili také zástupci Generální inspekce bezpečnostních sborů. V jednom případě na podnět Vrchního státního zastupitelství v Praze prověřovalo zmíněnou zdravotní matraci, ve druhém prověřovalo možné stavební úpravy v Rathově cele – konkrétně zvětšení okna.

„Jedná se o blamáž. Cela je standardní, žádné okno vybouráno nebylo. Vězeňská služba poskytla fotky, jak Rathova cela vypadá. Včetně okna. Kouká do zdi,“ řekl Dohnal.

Fotografie cely Davida Ratha, které poskytla Vězeňská služba. | Zdroj: Vězeňská služba České republiky

Standardní je podle ředitele vězeňské služby i to, že měl Rath na sobě civilní oblečení. Džíny Rath nosí na kroužky. „Odsouzený Rath vykonával malířské aktivity, při kterých se člověk umaže. Je pochopitelné, že používá jiný oděv než ten, ve kterém musí trávit celý den.“

„Je běžnou praxí, že odsouzeným na různé pracovní, sportovní, výtvarné nebo vzdělávací aktivity jsou vězňům povoleny civilní svršky,“ uvedl Dohnal s tím, že ve věznicích jsou desítky odsouzených, kteří mají na povolení ředitele civilní oblečení. „Nevidím v tom nic špatného.“

Dohnal na setkání s novináři hájil také Rathův pobyt v souvislosti se stupněm zabezpečení teplické věznice. Středočeský exhejtman si má trest odpykat v zařazení do typu vysokého stupně zabezpečení věznice s ostrahou. Teplická věznice ho ale nemá zřízený, na což už dříve upozornil i server iROZHLAS.cz.

Rath z teplické věznice žádá o větší volnost. Má prý málo pohybu, za mřížemi by chtěl pracovat

Číst článek

Rath nyní žádá o překvalifikování rozhodnutí komise, která mu stupeň zabezpečení určila. Žádá o nižší zabezpečení. „Pokud by byl převezen jinam, musel by se za několik týdnů vracet kvůli projednání před teplických soudem. Rozhodnutí ředitele tedy bylo logické a legitimní. Postupujeme v souladu s předpisy.“

Rathovi jsou podmínky potřebného zabezpečení podle Dohnala simulovány. Podobně se v minulosti pro iROZHLAS.cz vyjádřil i zástupce ředitele teplické věznice Michal Kruťa.

Žalobci překračují pravomoci

Při prověrce věznice z Vrchního státního zastupitelství v Praze se podle Dohnala kontrolující státní zástupkyně dotazovala vedení věznice i na to, na jakou pracovní pozici Davida Ratha plánuje zařadit. „Ředitel věznice Blažek zmínil dlouhodobý nedostatek lékařů, proto zvažuje, za jistých restriktivních opatření, zařazení Davida Ratha na pozici lékaře ve věznici. Ze strany státní zástupkyně bylo důrazně odpovězeno, že takové zařazení nepřipadá v úvahu,“ řekl Dohnal.

Kabelky, anebo miliony v krabici od vína? 41 osobností českého práva vybralo kriminální kauzu desetiletí

Číst článek

Vězeňská služba to vnímá jako zasahování do práce bezpečnostního sboru a bezvýznamné vybočení z pravomocí státních zastupitelů. „Tento stav vnímáme jako nestandardní a vážný, proto jsem se rozhodl, že se na ně obrátíme, aby se záležitost řešila.“

Podle Dohnala není situace ojedinělá. „Do jisté míry je s podivem, že registrujeme takového snahy pouze ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze, žádné podobné signály od ředitelů z moravských věznic, které spadají pod olomoucké státní zastupitelství, neregistrujeme.“

„Jsem přesvědčen, že nic hrozného neudělali (vedení věznice, pozn. red.). Nedovolím, aby byl projev lidskosti vnímán jako něco hrozného,“ řekl závěrem.

zit, lum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme