Kontrola potvrdila, že teplická věznice porušila předpisy, když nechala Ratha nosit civilní oblečení

Teplická věznice podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana porušila předpisy, když odsouzenému bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi dovolila civilní oblečení a vlastní matraci. V pátek to potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Na výsledek kontroly upozornila Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:42 5. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, při cestě do své ordinace v Hostivici.

David Rath mohl v teplické věznice nosit civilní oblečení a používat vlastní matraci | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle závěru této kontroly dozorový státní zástupce KSZ v Ústí nad Labem došel správně k závěru, že ohledně držení a užívání civilního oblečení a vlastní zdravotní matrace odsouzeným byl porušen právní předpis,“ uvedl Malý.

Máme problém vyšetřovat politické kauzy. Posledním velkým případem je Rath, míní novinářka Slonková

Číst článek

O pochybení v postupu Vězeňské služby vůči Rathovi v teplické věznici hovořila na začátku ledna pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vězeňská služba tehdy označila podmínky odsouzeného Ratha v teplické věznici za standardní.

Nejvyšší státní zástupce se zabýval také délkou pobytu odsouzeného v přijímacím oddílu Vazební věznice Teplice na sklonku roku 2019. Rath v něm měl být údajně déle, než bylo možné. Mluvčí uvedl, že závěry dozorového státního zástupce jsou v tomto předčasné. „Přezkoumávané spisové materiály sice obsahují indicie, z nichž podezření z porušení právního předpisu lze dovodit, ovšem toto porušení není řádně zadokumentováno,“ uvedl mluvčí.

Zajištění zdravotní péče

Malý dále uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství uložilo státnímu zástupci KSZ v Ústí nad Labem, aby okolnosti pobytu odsouzeného na přijímacím oddílu ve vazební věznici došetřil a zvážil, zda nebyl právní předpis dodržen. „Zároveň bylo VSZ v Praze upozorněno na meze provádění dohledové činnosti,“ uvedl mluvčí.

‚Na základě zákonných důvodů.‘ Vězeňská služba odmítá, že by Ratha přemístila na jeho žádost

Číst článek

Vězeňská služba v lednu označila podmínky odsouzeného Davida Ratha v teplické věznici za standardní. Ohledně matrace uvedla, že ředitel věznice ji Rathovi na jeho žádost povolil s ohledem mimo jiné na loňskou zprávu Evropského výboru pro zabránění mučení, která upozorňovala na nevhodné podmínky výkonu trestu z hlediska zajištění zdravotní péče.

Vrchní soud v Praze loni v červnu pravomocně uznal Ratha vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků. Do teplické věznice nastoupil Rath loni v říjnu. Sám si ji zvolil jako nástupní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme