Ústavní soud udělal definitivní tečku za první větví kauzy Rath. Odmítl stížnost na politizaci procesu

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. Ústavní soud rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, který dostal pětiletý trest.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rath ve stížnosti uplatnil řadu námitek, některé už zmiňoval v dřívějších opravných prostředcích. Celé trestní řízení mělo podle něj politický rozměr a vzhledem k pozornosti novinářů šlo zároveň o mediální proces.

Svaz pacientů: Novým pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu bude Rath

Číst článek

„Je přirozené, že média a veřejnost obecně věnují značnou pozornost trestním řízením vedeným proti osobám politicky činným, respektive zastávajícím vysoké politické funkce. To byl i případ stěžovatele,“ reagovali ústavní soudci.

Podle Ústavního soudu je také přirozené, že policie a státní zastupitelství komunikují s médii a v zákonných mezích jim poskytují některé informace. Požadavky na co nejširší přístup k přímým informacím o trestním řízení je třeba do určité míry akceptovat, míní soudci.

Kauza podle nich nebyla ani nepřípustně zpolitizovaná nad rámec prosté skutečnosti, že Rath byl veřejně činný, a proces tak sledovala i politická scéna.

Ústavní soud nevidí rozpor

Rath dále zkritizoval výsledky dokazování, některé svědecké výpovědi, zpochybnil odposlechy, poukázal na údajnou podjatost soudců, stěžoval si na to, že byl opakovaně eskortovaný v poutech před objektivy médií.

Kritizoval délku procesu a také podle něj nepřiměřeně přísný trest. Zopakoval také to, že nevěděl, co je v krabici od vína, kterou přebíral ve chvíli, kdy jej zadržela policie. Podle spisu uvnitř byly peníze.

Nechutná žvýkačka bez jasného konce a bez katarze. Radek Kedroň bilancuje dekádu s kauzou Rath

Číst článek

Ústavní soud nevidí mezi důkazy a skutkovými zjištěními žádný rozpor. Připomněl, že Rath byl spolu s dalšími lidmi odsouzen za promyšlenou a připravenou trestnou činnost, která spočívala v manipulaci s veřejnými zakázkami.

„Jestliže tedy trestní soudy dospěly k přesvědčení, že stěžovatel dobře věděl, že v krabici od vína, kterou přebíral v době svého zadržení, se nachází úplatek, skutečně nejde o závěr, který by se jevil jako nelogický a Ústavní soud by byl oprávněn jej rozporovat,“ stojí v usnesení.

Po propuštění na podmínku Rath uvedl, že rozsudek, na jehož základě strávil ve vězení 3,5 roku, respektuje. Připustil, že udělal řadu chyb. Do politiky se vrátit nechce, dodal. Rathovi zbývá doplatit pět milionů korun z desetimilionového peněžitého trestu.

Kauza Rath

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína.

Udělal jsem řadu chyb, rozsudek nadále respektuji, uvedl Rath. Do politiky se po propuštění nechystá

Číst článek

Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.

V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme