David Rath po roce opět nastoupil do brněnské věznice, kde si má odpykat zbytek trestu za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil k výkonu trestu, který mu soud uložil v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Dostavil se do brněnské věznice, kterou zhruba před rokem opustil, potvrdila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Ratha uznal soud v druhé části případu vinným loni v červnu, trest mu prodloužil o rok.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 17:38 9. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr a bývalý středočeský hejtman David Rath

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli, stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun.

Rath musí znovu do vězení, má na to maximálně 15 dnů. Soud mu poslal výzvu k nástupu trestu

Číst článek

Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Výzvu k nástupu trestu zaslal soud všem odsouzeným 30. prosince.

„Mohu potvrdit, že pan doktor Rath nastoupil do výkonu trestu,“ uvedla Prunerová. V brněnské věznici bude David Rath opět pracovat jako lékař. Podmíněně z ní byl propuštěn loni 11. ledna poté, co si odpykal 3,5 roku z pravomocně uloženého sedmiletého trestu.

Bývalý hejtman bude muset strávit ve vězení minimálně několik měsíců. Podle pravomocného rozsudku přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji. Soud mu za to uložil také peněžitý trest.

Další obžalovaní

Obžalobě čelilo v Rathově kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele stavební společnosti Metrostav Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti.

Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami.

Největší české stavební společnosti zakázal soud účast na veřejných zakázkách na tři roky. Stejně potrestal i firmu Jipe, na dva roky uložil zákaz společnosti Hospimed a Puro Klima.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme