David Rath zřejmě odstoupí z funkce šéfa České lékařské komory

Vše nasvědčuje tomu, že ministerstvo zdravotnictví přece jen bude mít od listopadu nového, v pořadí už desátého, šéfa. Skoro třítýdenní váhání Davida Ratha, zda chce být reprezentantem všech občanů na ministerstvu, či zástupcem profesní skupiny lékařů, se zřejmě chýlí ke konci. Své rozhodnutí chce veřejnosti oznámit dnes v pravé poledne. Pokud tak učiní, nic by nemělo bránit tomu, aby prezident republiky Václav Klaus vyhověl návrhu premiéra Jiřího Paroubka a Ratha jmenoval do čela resortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

David Rath se v pondělí v podvečer vyjádřil, že je pravděpodobné, že nejpozději v úterý odstoupí z funkce prezidenta České lékařské komory. "Je to velmi pravděpodobné. Situace se už dostává do rozměrů ne úplně důstojných pro dospělé lidi, a tak jsem se rozhodl to jednostranně řešit," řekl Rath.

Předtím se ale musí poradit s představenstvem komory. Chce doladit svolání volebního sjezdu, který by rozhodl o jeho nástupci. Do té doby bude profesní organizaci spravovat osmnáctičlenné představenstvo. K otázce, zda by přijal funkci ministra, konstatoval, že to závisí na prezidentovi Václavu Klausovi. Prezident republiky dal najevo, že než Rath učiní konkrétní krok, nebude se celou záležitostí zabývat.

Prezident zatím odmítal Davida Ratha jmenovat a poukazoval na možný střet zájmů, pokud by Rath měl současně hájit profesní zájmy lékařů a řídit celé zdravotnictví.

Úřad po odvolání Milady Emmerové dočasně vede vicepremiér Zdeněk Škromach. Rath se stal jeho prvním náměstkem a ministerstvo fakticky řídí. Premiér Paroubek ve snaze urychlit rozhodování hlavy státu požádal prezidenta Václava Klause, aby řízením ministerstva zdravotnictví pověřil jeho osobně.

Rath jednal se šéfkou VZP o řešení současné situace ve zdravotnictví

David Rath se také setkal se šéfkou Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřinou Musílkovou. Tématem byla opět otázka úspor ve zdravotnictví. Jednání skončilo dohodou o dalších termínech společných schůzek. Nejbližší se plánuje za deset dní.

Musílková přinesla na jednání seznam zhruba devadesáti zařízení - porodnic, léčeben dlouhodobě nemocných a odborných léčebných ústavů, které nemají potřebné personální nebo technické vybavení. Podle Jiřiny Musílkové se v žádném případě nejedná o žádnou černou listinu nekvalitních nemocnic.

"My jsme předali panu prvnímu náměstkovi počet porodnic, ani ne konkrétní jména, které měly za dva roky 2002 a 2003 méně než tisíc porodů, což je limit odborné společnosti. Stejně tak jsme předali přehled LDN, které nenaplňují plně vyhlášku o personálním a technickém vybavení," řekla Českému rozhlasu Musílková.

David Rath je připravený pojišťovnu podpořit. "Pokud by k nápravě nedošlo, tak jsme připraveni podpořit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu k započetí kroků ke zrušení smlouvy s těmito zařízeními. Ale to je až krajní možnost a já doufám, že nápravná opatření a lhůty jsou dostatečně dlouhé a umožní těm zařízením chyby napravit," potvrdil Rath.

Rath chystá v resortu řadu změn. Chce například rozšířit síť porodnic, plánuje úspory, které budou spočívat v pomalejším růstu plateb nemocnicím. Hodlá omezit zbytečné výdaje za léky, zúžit síť nekvalitních zařízení. Dále žádá redukci smluvních kapacit na ambulance nemocnic, kde probíhají výběrová řízení, asi o třicet procent. To znamená uzavřít smlouvu jenom tam, kde není péče zajištěna jiným způsobem.

Alžběta Havlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme