David Rath zveřejnil smlouvu, která má dokazovat spolupráci ODS s VZP

Ministr zdravotnictví David Rath dnes zveřejnil podle jeho názoru první konkrétní případ smlouvy Všeobecné zdravotní pojišťovny s lidmi kolem ODS. Jedná se o Pavla Hroboně, spolupracovníka senátora Tomáše Julínka. Tomáš Julínek Rathovo obvinění už včera kategoricky odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Rath podezírá Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, že ze své kasy zaplatila opoziční program ODS Modrá šance, konkrétně zdravotnickou koncepci stínového ministra tohoto resortu za ODS Tomáše Julínka. Rath chce teď konkrétně prověřit, na jakou sumu byl kontrakt s Julínkovým spolupracovníkem uzavřen a nakolik byla smlouva výhodná či nevýhodná pro VZP.

Pavel Hroboň je spolu s Tomášem Julínkem spoluautorem koncepce zdravotnictví ODS. Smlouva, kterou s ním ředitelka Musílková podepsala zní na služby, které by si podle Ratha měla VZP zajišťovat ze svých vlastních zdrojů.

"Já tuto smlouvu považuji jednoznačně pro VZP za nevýhodnou a pro tuto státní instituci za nevhodnou. Protože místo, aby to plnila prostřednictvím svých zaměstnanců, kteří by to dělali za standardní plat, tak tady jde pravděpodobně o částky mnohonásobně vyšší. Přitom jde o náplň práce, kterou musí dělat VZP," vyjádřil se Rath.

Ministr Rath vyslovil podezření, že možná i brožura se zdravotnickou koncepcí ODS mohla být vydána na podkladě této smlouvy, tedy za prostředky VZP. Rathovo nařčení razantně odmítá předseda ODS Mirek Topolánek. Do Modré šance podle něj zpracoval analýzu zdravotnictví stínový ministr Tomáš Julínek. Pavel Hroboň, který byl ve smluvním vztahu s VZP, ale přispěl do jiného dokumentu s názvem Návrh reformy českého zdravotnictví.

"Návrh reformy českého zdravotnictví je produktem občanského sdružení, s kterým má Tomáš Julínek společné pouze to, že je jedním z expertů, kteří na této práci pracovali. Ani ODS a ani VZP tuto práci nefinancovaly. Je to doložitelné a pan doktor Rath má tyto doklady zcela k dispozici. V jeho případě se jedná o nepravdivé nařčení a ti autoři, kteří se tím cítí být dotčeni, se nepochybně budou bránit soudně," řekl Českému rozhlasu Topolánek.

ODS nesouhlasí s Pečenkou v pozici nuceného správce VZP

ODS se postavila také proti jmenování Antonína Pečenky nuceným správcem VZP. Pečenka, který je členem ODS, je podle občanských demokratů nedůvěryhodnou osobou.

"Náš vztah k panu Pečenkovi je, že on jako člen ODS se dává do služeb pana ministra Ratha, což je pro nás prapodivná situace. Nucená správa je špatný krok. ODS na ni má úplně jiný pohled a pan ministr se bude zaštiťovat tím, že nucenou správu vlastně dělá někdo, kdo je ve spojení s ODS," kritizuje jmenování Pečenky šéf Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

Nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonín Pečenka ale výhrady své mateřské politické strany ODS nechápe. "Já jsem se dal do služeb nápravy věcí ve VZP. Vyhlášení nucené správy je zodpovědnost ministra Ratha. Moje zodpovědnost je, abych konal co nejlépe ve prospěch stabilizace VZP," říká Pečenka.

VZP: Klientů se nucená správa nedotkne

Nucená správa nad VZP neznamená podle slov zaměstnanců pojišťovny žádnou změnu pro její klienty. Potvrzuje to i ředitel krajské pobočky VZP pro Královéhradecký kraj Petr Nosek: "Všechna pracoviště pojišťovny pracují naprosto standardním způsobem. To znamená, že přijímají klienty, faktury od zdravotnických zařízení, platby od plátců pojistného. Vlastní fakt nucené správy se klientů vůbec nedotkne."

Tvrzení regionálních zástupců VZP podpořil i ministr zdravotnictví David Rath, který znovu ubezpečil občany, že stát plně kontroluje chod Všeobecné zdravotní pojišťovny a prostřednictvím nucené správy garantuje její bezpečnost a stabilitu. K odchodu k jiné pojišťovně proto rozhodně není podle Ratha žádný důvod.

Rath chystá během příštích týdnů ve správní radě VZP změny. Vyměnit chce zástupce státu v tomto grémiu a dosáhnout toho, aby takto rekonstruovaná rada navrhla poslancům odvolání Musílkové, pokud do té doby neodstoupí sama.

Související příspěvky: Ministr Rath pohrozil ředitelce VZP Musílkové policií

Lucie Weissová, Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme