Dávky na bydlení se zatím krátit nebudou. Změna je ale potřeba, říká poslankyně Kohoutová

Navzdory problémům kolem státního rozpočtu na příští rok dospěla koalice k ústupku, který by měl přinést úlevu statisícům občanů v sociálně tíživé situaci. Ti by tak podle informací dnešního listu Právo neměli přijít o dávky na bydlení v současné výši.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dávky státní sociální podpory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Příspěvek měl být ze státní sociální podpory a hmotné nouze sveden pouze do hmotné nouze, měl být pouze jeden,“ vysvětlila poslankyně ODS a členka sociálního výboru sněmovny Lenka Kohoutová, která návrat k původní výši podpory navrhla.

Změna systému je podle ní už dlouhodobě potřeba, prosté omezení příspěvků se ale nezabývalo otázkou, zda by o nárok na dávky najednou nepřišli také někteří skutečně potřební.

„Základem je dobrá práce v sociální oblasti, nerozdávání bezhlavě. Tato změna by opravdu byla ořezáním něčeho, co si nemůžeme dovolit. Skutečně z toho systému by vypadávali lidi, kteří tu pomoc opravdu potřebují, a ti, kteří se nesnaží, by v tom pytli jaksi zůstali,“ myslí si poslankyně.

Podle původních představ měly být sociální dávky na bydlení vypláceny v nové formě od 1. dubna. Kvůli rebelii části občanských demokratů proti podobě daňového balíčku se ale příprava nového systému protáhne.

„Do konce pololetí bychom udělali zákon o sociálním bydlení, který by jasně stanovoval, za co, komu a na jak dlouho by byl stát ochoten přispívat na bydlení. My nejsme dlouhodobě ochotni přispívat lidem v předražených, neadekvátních ubytovnách na jejich bydlení,“ přiblížila Kohoutová.

Výstavba sociálních bytů ale prý v plánu není. Cílem je totiž podle Kohoutové umožnit v rámci stávající bytové nabídky financování sociálního bydlení takovým způsobem, jak je běžné jinde ve světě.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme