Dávky na živobytí by mohly podléhat exekuci

Sněmovna schválila zavedení exekuce dávky na živobytí. Návrh zákona, který to umožní, podpořili koaliční poslanci, opozice byla proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neplatičům hrozí exekuce | Foto: a-kontra.net

Například podle ČSSD tato norma umožní lichvářům a společnostem, které lidem v nouzi půjčují peníze, aby je o tuto dávku připravily. To ale odmítá autorka návrhu poslankyně ODS Ivana Řápková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorka návrhu poslankyně ODS Ivana Řápková

Podle ní si lichváři umí najít cestu ke svým penězům už dnes.Jediné, kdo jsou zatím na své dlužníky krátké, jsou podle Řápkové radnice:

„Města nemají k dispozici žádnou legální cestu, jak si vymoci pohledávky. Samozřejmě jsou to dluhy za nájemné, ale co nás zajímá především, jsou dluhy za pokuty. Protože tito lidé, pokud se opakovaně dopouštějí pokut - a nemusejí je zaplatit, jelikož berou pouze dávku, která exekuci nepodléhá – tak dochází k pocitu, že jsou nepostižitelní. Roste jejich agresivita vzrůstá, tak, jak je to, bohužel, vidět třeba na Šluknovsku,“ uvedla Řápková.

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Proti tomu, aby se aby se exekuce rozšířila i na příspěvek na živobytí se postavil sociální demokrat Jeroným Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritik návrhu, poslanec Jeroným Tejc

„Neřeší tu věc komplexně a především bude znamenat, že všichni, kteří platíme z daní sociální dávky lidem, budeme prostřednictvím těchto dávek více a lépe platit lichvářům, kteří těmto lidem půjčují. Bude to znamenat, že pro všechny, kteří těmto lidem ve složité situaci půjčují formou spotřebitelských úvěrů a půjček na hraně zákona, dáváme lepší právní nástroj pro to, aby tyto peníze vymáhali,“ obává se Tejc.

Lidem musí podle předlohy zůstat existenční minimum. Očekává se, že Senát, v němž má převahu levice, novelu sněmovně vrátí.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme